İzmir Metrosunda tüneli tıraşlamışlarİzmir Metrosunda tüneli tıraşlamışlar :Egeli Sabah’a çarpıcı açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin eski bürokratlarından Hanefi Caner, Üçyol-Üçkuyular hattının imalatındaki büyük hataları bizzat fotoğrafla tespit ettiğini söyledi

Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanlarından Yüksel Çakmur ve Burhan Özfatura dönemlerinde 20 yıl süreyle ulaşım ve trafik daire başkanlığı görevlerini yürüten, bu süreçte metronun Üçyol-Bornova Metro Hattı’nın zamanında hizmete girmesine büyük katkı sağlayan emekli bürokrat Hanefi Caner, İzmir Metrosu’na ilişkin Egeli Sabah’a son derece çarpıcı açıklamalar yaptı. Belediyede 2004 yılında kızağa çekilen ve 11 yıl boyunca görüşüne dahi başvurma gereği duyulmayan eski raylı sistem daire başkanı Hanefi Caner, metro inşaatında yaşanan ihmalleri, yerin 25 metre altında yolcuları bekleyen ölümcül tehlikeleri fotoğrafladı. Belediyeden geçen yıl eylül ayında emekli olan Caner suskunluğunu Egeli Sabah’a bozdu. Kızakta olduğu süreçte metroya geceleri güvenlik görevlilerini atlatarak gizlice giren ve imalat aşamasındaki yanlışlıkları fotoğraflayan Caner, ÜçyolÜçkuyular hattının kesinlikle güvensiz olduğunu belirtti. Caner, inşaat aşamasında metro tünelinin, gabariyi tutturmak için tıraşlandığını, bunun sonucu olarak da tüneldeki donanımın zarar gördüğünü iddia etti. Caner şunları anlattı: “Tren setinin tünel içinde güvenli olarak ilerleyebilmesi için tünel çeperinin belli bir çapta olması gerekiyor. Tren seti, raylar üzerinde giderken sağa sola doğru sallanır. Buna da dinamik zarf denir. Vagonun sağa sola yattığı, yaylandığı zaman duvarlara çarpmaması için belli bir emniyet mesafesi bırakılır. İmalat aşamasında yapılan hatalar nedeniyle beton kalın atıldı. Bunun sonucu olarak da o güvenli çeperi sağlamak için tünel kalıcı betonu resmen tıraşlandı. Dolayısı ile de tünel zafiyete uğratıldı.”

GÜVENİLİR DİYEMEZSİNİZ
Tünel kalıcı betonu içinde yer alan demir korozyona uğramasın diye ‘pas payı’ adı altında beton kalınlığı bırakıldığını, tıraşlama işlemi sırasında demirin üzerindeki bu pas payının alındığını belirten Caner, şöyle devam etti: “Demirin üzerinde pas payını bırakmazsan o demir korozyona uğrar. Korozyona uğrayan demir gücünü, taşıma kapasitesini, mukavemetini kaybeder. Ve bir müddet sonra da çöker. Tünele gizlice girip yaptığım incelemelerde bu pas payının tıraşlandığını, dolayısı ile tünelin içinde yer alan demir donanımın açığa çıkarıldığını gördüm. Siz tünelin gabarisini düşürmek için kalıcı betonu kazıdıysanız ve altındaki donanımı ortaya çıkardıysanız, betonu tıraşladıysanız ‘bu tünel güvenilir’ diye bir şey söyleyemezsiniz. Bu tıpkı oturduğunuz binadaki kolonu inceltmeye benzer. Siz oturduğunuz binadaki kolonu inceltirseniz ‘Benim binam depreme dayanıklı, sağlam’ diyebilir misiniz? Bir kere projeyi bozdunuz, kolonları incelttiniz. Bir tünel inşaatında bu yapılabilir mi/”diye konuştu. Caner, ayrıca yaptığı araştırmalar sırasında havalandırma deliği unutulduğu için tünel betonunun balyozlarla delindiğine şahit olduğunu, bunun kabul edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

“TOKAT” İNADI
Aynı dünya görüşüne sahip olmamalarına rağmen Burhan Özfatura’nın kendisine güvendiğini belirten Caner, “Sayın Özfatura ‘bu adam benim dünya görüşümde değil ama bu işi başarı ile yaptı’ diyor. Fakat Aziz bey, sağ olsun, bir inadı var. Ben ona ‘Tokat inadı’ diyorum. Bu inat 11 yıllık süreçte benimle 5 dakika bir araya gelmesini, bir soru bile sormasını engelledi. Kimdir bu adam deyip merak bile etmedi. Söylediklerimi yapmaya da bilirdi ama en azından beni dinleyebilirdi. Eğer benim söylediklerimi dikkate alıp o yönde hareket etseydi Aziz bey ve CHP bugün İzmir’de tavan yapar, metro bu güne kadar 10 kez biterdi”diye konuştu.

DÜNYA METROLARINI İNCELEDİM
Başkan Kocaoğlu’nun metro konusunda yanıltılmaya çok müsait olduğunu, bu işlerden hiç anlamadığını belirten Caner; “Yaptığımız imalatı gidin görün. Aradan 15 yıl geçti bir damla dahi tünellerde su yok. Metro tıkır tıkır işliyor. Geceleri gayet rahat uyuyorum” dedi. Metro imalatlarını takip etmeyi hiç bırakmadığını ve kontrol ettiğini belirten Caner, “Eksik ve hatalı imalatları bu süreçte hep fotoğrafladım. Çünkü benim metroda 15 yıllık bir emeğim var. Metronun, raylı sistemin okulu yok. Bu tecrübe ile kazanılan bir şey. Ben dünyadaki tüm metroları da inceledim. Bu konuda sağ olsun belirli otoriteler de bizim yetkin olduğumuzu kabul ediyorlar”diye bilgi verdi.

EGELİ SABAH YAZMIŞTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2005 yılında temelini attığı Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nın, 2 yılda hizmete girmesi öngörüldü. Fakat Temmuz 2014’te yani öngörülenden 8 sene sonra açılabilidi. Bu süreçte kamuoyundan sır gibi saklanan belge, fotoğraf ve video görüntülerine ulaşan Egeli Sabah metro tünelinin 2011 ve 2012’de su basıncının yanlış hesaplanması sonu
cu iki kez yırtıldığını ortaya çıkardı. Ayrıca metrodaki hataları içeren ODTÜ raporu da yine Egeli Sabah tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Reklamlar