İzmit tramvay projesi verilen tarihin gerisinde kaldıİzmit tramvay projesi verilen tarihin gerisinde kaldı : Yerel seçim öncesinde, elektrik kablosuna bağlanmasıyla gündeme gelen tramvay projesi açıklanan takvimin gerisinde kaldı.

AKP’nin seçim vaatleri arasında yer alan ancak yıllarca adeta buzdolabında saklanan proje, yine 30 Mart yerel seçimleri öncesinde gündeme gelmişti.

AKP’liler, Anıtpark Meydanı’na maket tramvay getirerek kabloyla elektrik çekmişti.

Bakan Fikri Işık’ın bu tramvaydan halkı selamlaması günlerce gündemde kalmış ve mizah konusu olmuştu.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın 2014 sonunda Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığı belgeleri gündeme getirmesinin ardından apar topar gündeme alınan tramvay projesi yine bir genel seçim öncesinde gündemde.

Akçaray adı verilen tramvay projesiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı, ihale tarihi belirlendi.

Tramvay ihalesi 31 Mart 2015 tarihinde yapılacak. Ancak ihale tarihi ve duyurusunda yer alan bilgiler, AKP’nin ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başını epey ağrıtacağa benziyor.

İHALE GECİKTİ

18 Aralık 2014’te KOTO’da düzenlenen törenle projenin ayrıntılarını açıklayan başkan Karaosmanoğlu, ihale tarihi konusunda, “Allah nasip ederse, 2015’in başında ihaleye çıkıyoruz” demişti.

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ihale tarihini 31 Aralık 2015 olarak duyurdu. İhale tarihinin, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere daha yakın bir tarih olması dikkat çekti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Karaaosmanoğlu, tramvay tanıtım toplantısında ilk kazmanın 2015 Nisan ayında vurulacağını açıklamıştı.

Ancak ihale gecikmeli olarak yapılınca, ilk kazmanın vurulacağı tarih de doğal olarak değişti. Karaosmanoğlu’nun açıkladığı “2016 yılında da inşallah Sekapark-Otogar arasında Akçaray’la hep birlikte seyahat edebileceğiz” hedefi de böylece gecikmeye uğradı.

550 GÜNDE YAPILACAK

Büyükşehir’in tramvay ile ilgili ihale duyurusunda, işin tamamlanma süresinin ‘yer tesliminden sonra 550 gün’ olarak açıklanması da dikkat çekti.

İhalenin yapıldığı 31 Mart’ın hemen ardından işe başlansa bile tramvayın 2016 yılında tamamlanması zor gözüküyor.

Çünkü tramvayla ilgili çok sayıda kamulaştırma kararı alınması ve uygulanması bekleniyor.

Bu da projeyi uzatacak unsurlar arasında yer alıyor. Projenin 2016 yılına yetişip yetişmeyeceği merakla bekleniyor.

Reklamlar