İzmitin Tramvay Güzergahı Sıkıntılıİzmitin Tramvay Güzergahı Sıkıntılı :Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Cihat Altunyuva ve Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz basın mensupları ile bir araya geldi.

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva ve Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz il binasında basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada tramvay güzergahı hattı ile ilgili görüş, çekince ve önerilerini sundular. Açıklamaya Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri Nihat Değer, Zafer Şimşek ve Orhan Tanış da katıldı.

AKP’NİN YIKILIŞINI KENDİLERİ DE GÖRÜYOR
Yoğun bir haftaya başladıklarını söyleyen CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, “Kent gündeminde uzun süre konuşulan ve taslak haline dönüştürülen Büyükşehir Belediyesinin tramvay hattı ile ilgili görüş ve önerilerimizi açıklamak için burada toplandık. Konuyla ilgili açıklamayı Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz yapacaktır “ dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 10 milletvekili yüzde 65 oy hedefini değerlendiren, Altunyuva, Çok fazla uçmuşlar bu hedef gerçekçi değil. AKP’nin yıkılışını kendileri de görüyor. O hedef paniğin dışa vurumudur. Kocaelispor’u katledenler utanmadan boyunlarına atkı takarak çıkıyorlar. Başbakan heralde Kocaeli’nin milletvekili sayısını 10 diye biliyordu, bu yüzden 10 demiş olabilir “ diye konuştu.

ÇEKİNCE VE ÖNERİLERİMİZ VAR
CHP olarak toplu taşımadan ve dolayısıyla tramvay ulaşımından yana olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, “ Bu konuda ki düşünce ve kararımızı da tramvay projesi için bütçeden ayrılan payın oylamasında mecliste olumlu oy kullanarak gösterdik. Fakat tramvay güzergahı ile ilgili çekincelerimizi ve önerilerimizi bu kentin geleceği adına belirtmek zorundayız. Uzun uğraşlar sonrasında uzman kişilerce hazırlanan çekince ve önerilerimiz yok sayılamaz “ dedi.

ÖNERİLERİNİ SUNDU
Güzergah ile ilgili öneri ve çekincelerini aktaran Yılmaz, “Tramvay hattının bu güzergahtan geçmesi ile kent içi ulaşımda neler olacak. 7 km lik güzergah boyunca 11 adet istasyon olması tramvayın bu istasyonlarda duruş kalkış yavaşlama gibi süreleri dikkate alındığında seyahat süresi doluluk oranına göre mi değişecek? Hafif raylı sistem kentin en dar ve yoğun kullanılan akslarından biri olan Şehabettin Bilgisu Caddesinden geçmektedir. Bu kesimde mutlaka tramvay güzergahı ile birlikte otopark, diğer araç ve yaya trafiğinin tramvay hattı ile ilişkisi esnafın lojistik gereksinimleri detaylı bir şekilde irdelenmesi ve mutlaka çözümlenmesi gerekir. Tramvay hattı-yaya trafiği ilişkisi irdelenmeli ve tedbirler alınmalıdır. Hafif raylı sistem eski tren yolu aksı boyunca devam ettirilirse Seka’dan Plaj Yolu’na, Yahyakaptan’dan ise Kartepe kent merkezine kadar bir ulaşım sağlanabilir” diyerek önerilerini sundu.

SIKINTILI BÖLGELER
Güzergahın dönüş kurbu açısından sıkıntılı olduğu bölgelere de değinen Yılmaz, “Salkım Söğüt Caddesinden Sarı Mimoza Caddesine dönüş, Gazi Mustafa Kemal Bulvarından Doğu Kışlaya dönüş, Şehit Rafet Karacan Caddesinden Doğu Kışlaya dönüş, Şehit Rafet Karacan Caddesinden Hafız Binbaşı Caddesine dönüş, D100 üzerindeki güzergahtan Hafız Binbaşı Caddesine dönüş, Gümrükçüler Caddesinden Şehabettin Bilgisu Caddesine dönüş. Bu kesimlerde seçilecek taşıt türünü teknik özelliklerine bağlı olarak asgari dönüş yarı çapı mutlaka sağlanmalıdır “ diye konuştu.

SİNYALİZASYON SİSTEMİ ÖNEMLİ
Sinyalizasyon sisteminin önemine değinen Yılmaz, “Gerek tramvayın seyahat süresini en aza indirecek gerekse diğer taşıt trafiğinin akışında sorun yaratmayacak bir sinyalizasyon sistemi oluşturulmalıdır. Alınacağı açıklanan 10 adet 40 metrelik 240 kişi kapasiteli tramvay vagonları bu yolcu kapasitesini taşımaya yetecek midir? Alınacak araçlar mutlaka yere yakın sistemde olmalı ve engelli vatandaşlarımızın kolaylıkla tramvayı kullanması sağlanmalıdır. Tramvay projesi gelecekte yapılacak ulaşım sistemlerine entegre olacak şekilde planlanmış olmalıdır. Körfez-İzmit ve Otogar-Alikahya Stadyumu-Cengiz Topel Havaalanı güzergahları mutlaka 2. Ve 3. Etap olarak düşünülmelidir” dedi. CHP olarak bu kente ve bu kentin geleceğine karşı sorumluluğumuzun bilinci içerisinde olduklarını ifade eden Yılmaz, “CHP olarak yıkıcı değil tam aksine yapıcı ve çözümünü de gösteren görüşler sunduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Reklamlar