Karayollarındaki taşeron isyanını bir telefon engellediKarayollarındaki taşeron isyanını bir telefon engelledi :Karayollarına kadrosu yapılmayan taşeron işçiler, bakanlar hakkında suç duyurusunda bulunmak istedi. Başbakan Davutoğlu, konuyu görüşmek için bakanları acil toplayınca suç duyurusu ertelendi.
Taşeron karayolları işçileri, kadroya geçmeleri yönünde yargı kararları uygulanmayınca, bakanlar hakkında suç duyurusunda bulunmak için harekete geçti. Suç duyurusu girişimi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bakanları işçilerin sorunlarının çözümü için toplantıya çağırmasıyla engellenebildi.
Karayolları Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlükleri bünyesindeki işyerlerinde uzun yıllardır hizmet alımı adı altında 9-10 bin işçi, kadroluların yararlandığı haklardan faydalanmak için harekete geçti. Bu işçilerin Karayolları işçisi olduklarının tespiti talebiyle açılan 6 bin 420 dava lehe sonuçlandı ve Yargıtay tarafından onandı. Buna karşın sözkonusu yargı kararları 2011 yılından bugüne kadar uygulanmadı ve bu işçilerin Karayolları’nın sürekli işçi kadrolarında istihdamı ve hakları sağlanmadı. Bunun üzerine kararı uygulamayan bakanlar hakkında suç duyurusu kararı alındı.
Sendikadan yapılan açıklamaya göre, davacı işçiler suç duyurusu yapmak için adliyeye gitmek üzereyken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik sendika Başkanı Ağar’ı arayarak Başbakan Davutoğlu’yla görüştüğünü, suç duyurusunu ertelemesini ve adliyeye başvurudan önce 3 saat süre vermesini istedi. Bunun üzerine işçiler beklemeye başlarken, Bakan Çelik öğle saatlerinde sendika yetkililerini yeniden aradı.
Bakanlar acil toplandı
Verilen bilgiye göre Çelik, Davutoğlu başkanlığında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in toplantıya girdiğini ve konunun çözülmek istendiğini bildirdi. Gelişmeler üzerine işçiler bugünü beklemeye karar verdi. Bugün taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi kararı gelmemesi halinde sendikanın bakanlar hakkındaki suç duyurusunu işleme koyacağı belirtildi.
YOL-İŞ’ten suç duyurusu
Türkiye YOL-İŞ Sendikası Başkanı Ramazan Ağar, şunları kaydetti:
“Uygulanmayan her bir yargı kararı nedeniyle ayrı bir suç oluşması ve toplam suç sayısının 7 binin üzerinde olması karşısında, yargı kararlarının uygulanması konusunda görev ve sorumluluğu bulunan bakan, müsteşar ve genel müdürler hakkında, her fiilleri nedeniyle ayrı ayrı cezalandırma talebiyle kamu davası açılması için suç duyurusunda bulunma zorunluluğu doğmuştur.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.