Karayolu köprüsü ve bağlantı yollarını önce proje hatası sonra altyapı vurduKarayolu köprüsü ve bağlantı yollarını önce proje hatası sonra altyapı vurdu :Menemen’deki karayolu köprüsü ve bağlantı yollarına ilişkin projedeki hata, temel atma töreninden sonra fark edildi. Projede tadilat yapıldı ancak inşaat bu kez de altyapı deplaselerinin yüzünden sekteye uğradı
Yerel seçimler öncesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katıldığı törenle alelacele temeli atılan Menemen ilçesindeki köprü ve bağlantı yolları projesinin tamamlanma süresi hatalı hesaplamalar yüzünden uzadıkça uzuyor. Menemen’de 50 bin kişinin yaşadığı Esatpaşa, İsmet İnönü ve Uğur Mumcu mahalleleri ile Asarlık bölgesinin ulaşımını kolaylaştıracak karayolu köprüsü ve bağlantı yollarını kapsayan projenin temeli, 30 Mart 2014’teki yerel seçimlerin hemen öncesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı. Köprü inşaatının 11 Aralık’ta bitmesi öngörüldü. Firma yer tesliminin ardından şantiyesini kurdu. Fakat kısa süre sonra Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından çizilen projenin hatalı olduğu ortaya çıktı. Köprü ayaklarının yanlış hesaplama sonucu alttan geçen demiryolunun üzerine denk gelmesi projeyi sıkıntıya soktu. Bunun üzerine 17 Mart’ta gerçekleşen temel atma töreninden kısa bir süre sonra inşaat, Büyükşehir Belediyesi tarafından durduruldu. Aradan geçen 4 aylık süreçte deyim yerinde ise bir arpa boyu dahi yol kat edilemedi. Durum böyle olunca bölgede yaşayan 50 bin kişinin ulaşım problemini çözmesi beklenen proje de sekteye uğradı. 4 aylık bir gecikmenin ardından geçen yıl içinde tadilat projesi onaylandı ve çalışmalara başlandı.
BAŞTAN DÜŞÜNÜLMEDİ
Fakat bu sefer de inşaat köprü ayaklarının oturacağı yol gövdesinden geçen altyapı imalatlarına takıldı. Kubilay Kışlası’nın bulunduğu Atatürk Caddesi’ne oturacak köprü ayağı, altyapı deplaselerine denk gelince inşaat yine durduruldu. Durum böyle olunca önce 11 Aralık’ta bitmesi öngörülen karayolu üst geçit inşaatı verilen süre uzatımı ile Mart 2015 sonuna kaldı. Firma yetkilileri altyapı deplaselerinin yapılmasının ardından inşaatın kaldığı yerden başlayacağını belirtti. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in 17 Mart 2014’te gerçekleştirilen temel atma töreninde yaptığı konuşmada söylediği, “Bu köprü Menemen’in iki yakasını birleştirecek” söylemi de hatalı proje nedeniyle havada kalmış oldu.Temeli 17 Mart 2014’te atılan proje 3 milyon 616 bin 389 liraya mal olacak. Proje kapsamında Menemen Esatpaşa Mahallesi’nde, 1211 Sokak ile Kubilay Kışlası’nın da aralarında bulunduğu Atatürk Caddesi’ni birbirine bağlayan 70 metre uzunluğunda 1 adet demiryolu üzerinde köprü, 220 metre uzunluğunda duvar ve 1200 metre yol ve kaldırım yapılacak. 11 Aralık 2014’te tamamlanması öngörülen köprü önce proje hatası sonra da hesap edilemeyen altyapı deplaseleri nedeniyle mart sonuna kaldı.
karayolu-koprusu-ve-baglanti-yollarini-once-proje-hatasi-sonra-altyapi-vurdu
 

Reklamlar