Kısıklı Tüneli çökme tehlikesi ile karşı karşıyaKısıklı Tüneli çökme tehlikesi ile karşı karşıya :Yüksekova’ya 15 km uzaklıkta bulunan ve Yüksekova – Esendere yolu üzerinde olan Kısıklı (Dılezi) Tüneli, duvarlarında oluşan çatlaklar nedeniyle çökme tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.
Türkiye – İran arasındaki ticaretin yoğun yaşandığı İpek Yolu üzerinde bulunan ve günde binlerce aracın geçtiği Kısıklı Tüneli, araçlarıyla yolculuk yapanların yüreğini ağzına getiriyor.
Tünelin birçok yerinde çatlaklar oluşurken, tünel üzerinde biriken karlar da tünelin yükünü ağırlaştırıyor. Duvarın çeşitli yerlerinden eriyen kar suları sızarken, 130 metre uzunluğundaki tünelden geçmek isteyen vatandaşlar ise ölümle burun buruna kalıyor.
Tünele 2 km uzaklıkta bulunan Akpınar Köyü (Suryan) sakini Yüksel Kerman, hergün tünelden geçmek zorunda kaldıklarını ve bu yüzden çok tedirgin olduklarını belirterek; “4-5 aydır ünel bu halde. 5 ay önce Karayollarına bağlı ekipler tüneli yıkmak ve yeni yol açmak için tünelin üzerinde dinamit patlattılar. Ancak üstündeki toprağı almalarına rağmen hem tüneli yıkmadılar hem de yeni yol yapmadılar. 2 defa Karayolları’na sözlü müracaatta bulundum. Gelip inceleyeceklerini ve ilgileneceklerini söylediler. Ancak hala bir adım atmadılar. Bir facia yaşanmadan tünelin onarılmasını yada tamamen yıkılmasını istiyoruz” dedi.
kisikli-tuneli-cokme-tehlikesi-ile-karsi-karsiya

Reklamlar