Mart 2015te faaliyete geçeceği açıklanan banliyö hattı işte bu halde (Foto Galeri)Mart 2015te faaliyete geçeceği açıklanan banliyö hattı işte bu halde :Firma projeyi taşerona, o da alt taşerona verdi. Marmaray projesinin yüzde 80’lik kısmını oluşturan Gebze-Halkalı hattı 4 yılda bitirilemedi.

Milyonlarca lira bedelle ihaleye verilen Halkalı-Gebze banliyö hattı “2011’de tamamlanacak” sözüne rağmen 4 yıldır bitmedi. Maliyet artışı nedeniyle işler durma noktasına gelince firma çalışmayı yarıda kesti, işler yarım kaldı. Şantiye sahaları atıl duruma düşünce güzergah boyunca çöplükler oluştu. Geciken proje, hattı kullanan insanları mağdur etti.

Marmaray güzergahını mercek altına alan BUGÜN, skandal gerçeği gün yüzüne çıkardı. Kazlıçeşme-Halkalı hattı, plana göre 15 gün sonra açılması gerekiyordu. Yine Haydarpaşa-Pendik hattı da haziran ayında tamamlanacaktı. Proje kapsamında Gebze-Haydarpaşa ile Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi için ihaleyi alan İspanyol OHL firması geçen yıl ekim ayında 1 milyar 42 milyon euroluk teklifle aldıkları ihalede işlerin maliyet artışı nedeniyle durma noktasına geldiğini duyurmuştu.

EK ÖDENEK BİLE VERDİLER

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2015’te 9,5 milyar dolara yakın yeni bir ödeneği TCDD’ye ayırdığını belirten Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Başkanı Karakurt, 76 kilometrelik hattın parça parça ihale edilmesi nedeniyle şirketlerin bunalıma girdiğini belirtti. Karakurt, “Firma bunalınca işi alt taşerona vermiş. Oda gidip işi bir alt taşerona vermiş. Şirketlerin projeyi geciktirme nedenlerinden biri bu. Bu proje 2018’den önce açılmaz” dedi.

“ÇALIŞIYORUZ” MESAJI GECİKMEDİ

İspanyol OHL firması yetkilileri çalışmaların yürüdüğünü ve herhangi bir durma yaşanmadığını öne sürdü. İyileştirme çalışmalarından sonra çalışmalara tekrardan başlandığını söyleyen firma yetkilileri, “Çalışmalara tekrardan başlandı. Projeler üzerinden bazı düzeltmeler ve iyileştirmeler yapıldı. Durma olayı yoktu aslında iyileştirme anlamında bazı çalışmalar devam ediyor” şeklinde savunma yaptı.

SORUNLAR SAKLANDI

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, 76 kilometrelik güzergahtan sadece 13 kilometresinin yapıldığını belirterek “Proje çöplüğe dönmüş durumda. Projelerde neler oluyor öğrenemiyoruz. Müteahhit ile yaşanan sorunlar saklandı” dedi.

BİTMEMİŞ BİR PROJE

Dünyaca ünlü Türk mimar Doğan Hasol da “Marmaray sadece açılan 13 kilometrelik bir hattan ibaret değil. Marmaray için kaldırılan banliyo hatları var. Bu hatları kullananlar yıllardır projenin bitmesini bekliyor” şeklinde konuşuyor.

Reklamlar