THYnin Yeni Kargo Terminalinin AçılışıTHYnin Yeni Kargo Terminalinin Açılışı :Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Hükümetimiz geçmiş dönemlerin açıklarını da büyük bir hızla kapatıyor” dedi.
Bakan Şimşek, Türk Hava Yolları’nın (THY) yeni kargo terminalinin açılışında yaptığı konuşmada, 10 aylık bir sürede tamamlanan bu tesisin kendilerinin de önceliklendirdikleri ve güçlü destek verdikleri türden bir altyapı yatırımı olduğunu ifade etti.
Global olarak kargo taşımacılığının yolcu taşımacılığına oranla kar marjı daha yüksek ve çok hızlı büyüyen bir alan olduğuna işaret eden Şimşek, “THY’nin bu konuda da son yıllarda büyük başarıları var. Geçen sene kargo hacmi yüzde 18 civarında büyüdü. Bu büyük bir başarı. THY gerçekten Türkiye’nin gururu, çok önemli bir markası” diye konuştu.
Hükümet olarak sadece havacılıkta değil bütün diğer ulaştırma alanlarında büyük mesafeler kaydettiklerini anlatan Şimşek, rekabet açısından ulaştırma altyapısının çok önemli olduğuna dikkati çekti.
Bakan Şimşek, “Türkiye eğer küresel ölçekte rekabet gücüne kavuşacaksa demiryolu, karayolu denizyolu ve havayolu alanları çok kritik. Bu alanlar, Hükümetimizin yaptığı gibi keşke geçmişte de önceliklendirilebilseydi. Ama Hükümetimiz gerçekten geçmiş dönemlerin açıklarını da büyük bir hızla kapatıyor” ifadelerini kullandı.
Ak Parti hükümetlerinden önce 6 bin 100 kilometre olan karayoluna 17 bin kilometre ilave edildiğini aktaran Şimşek, şunları kaydetti:
“Şimdi hızlı demiryolları yapılıyor. Demiryolları rehabilite ediliyor. Elektrifikasyon, sinyalizasyon anlamında gerçekten çok güçlü bir çaba var. Gönül ister ki bütün organize sanayi bölgelerimiz demiryoluyla pazarlara ve özelikle de limanlara bağlanabilsin. Eminim ki orta ve uzun vadede bu da başarılacak. Çünkü navlun ücretleri önemli bir unsur ve bizim bu alanda rekabetçi olmamız lazım.”
Bakan Şimşek, THY’nin büyük bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, “Hiçbir kamu kaynağı kullanmadan, büyük katma değer yaratan bir firma olması hasebiyle, ben de Maliye Bakanı olmam hasebiyle Hamdi (Topçu) Bey’e, Temel (Kotil) Bey’e, bütün ekibe ve çalışanlara gerçekten can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü biz ilave kaynak koymadık. Güzel bir ekip çalışması var. Gerçekten çok başarılı bir aile. Ben o heyecanı biliyorum. Burayı 10 ayda tamamlamak büyük bir başarı” dedi.
– “3. Havalimanı ile Türkiye hizmet ihracatında yeni bir eşiği aşacak”
Atatürk Havalimanı’nın 32 milyon yolcu için tasarlandığını ve o günün şartlarında bunun muazzam bir kapasite olduğunu belirten Şimşek, şöyle devam etti:
“Çünkü o günün şartlarında 8 milyon yolcu geliyordu. Geçen sene ise 57 milyon yolcu gelmiş. Neredeyse tasarım kapasitesinin iki katı. Dolayısıyla bir an önce eski kargo terminalinin yıkılıp, kısa süre için dahi olsa büyütülmesi gerekiyor. 3. Havalimanı ile birlikte ben inanıyorum ki Türkiye hizmet ihracatında yeni bir eşiği aşmış olacak. Bunlar kolay değil. Dünyada özellikle havacılık sektöründe çok güçlü ve yoğun bir rekabet ortamı var. Yukarılara çıktık ama oralarda tutunmak büyük bir çaba, basiret ve ilave yatırımlar gerektiriyor. İşte bu yatırım da bunun bir uzantısı.
THY artık büyük bir holding. Altında 16 şirket var. 17 milyar dolarlık bir cirodan bahsediyoruz. Gerçekten büyük bir başarı. Bunlar Türkiye’deki siyasi istikrarla, doğru tercihlerle, doğru politikalarla yakından ilişkili. Biz sadece THY’de devletin payını yüzde 50’nin altına çektik. Önlerini açtık. Büyük bir başarı çıktı ortaya. Gerçekten sadece bir zihniyet devrimi. Ama kolay değil tabi. Korkularla yaşayan bir ülkeden kendine özgüveni yüksek ve bu türden büyük başarıları artık olağanmış gibi günübirlik yaşadığımız bir ülkeye. Onun için ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu başarıların devamını diliyorum. THY bayrak taşıyıcımız. Onunla gurur duyuyoruz.”
Bakan Şimşek, hükümet olarak her zaman katma değer yaratan bu türden yatırım yapanların yanında olduklarını da sözlerine ekledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.