Yozgat hızlı trende geç kalıyorYozgat hızlı trende geç kalıyor :AK Parti Milletvekili aday adayı Salim Kahramanoğlu, hızlı tren projesinin Yozgat açısından önemli olduğunu belirterek, ancak hızlı trenin şehre vereceği katkının yapılacak çalışmalardan sonra ortaya çıkacağını belirtti.

AK Parti’den Yozgat Milletvekili aday adayı olan Devlet Personel eski Başkan yardımcısı Salim Kahramanoğlu, hızlı tren ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hızlı tren projesinin Yozgat’ın asırlık hayali olduğunun altını çizen Kahramanoğlu, bir an evvel hızlı tren ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirdi.

Yozgat’ın en büyük sorununun başında göç geldiğinin altını çizen Kahramanoğlu, yapılacak çalışmalar ile göçün tersine çevrilebileceğini aktardı.

Hızlı tren projesinin devam ettiğini, Yozgat’ta projeye yönelik hazırlık yapılmadığını vurgulayan Kahramanoğlu sivil toplum örgütlerinin ve il yöneticilerinin harekete geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

PROJENİN BİTİŞ TARİHİ 2018

Kahramanoğlu, Yozgat il sınırları içerisinde 132 km’lik demiryolu ağının bulunduğunu ifade etti. Yıllık ortalama 113 bin yolcu ve 340 bin ton yük taşınması gerçekleştirildiğinin altını çizen Kahramanoğlu, Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu projesinin 2007 yılında başladığını kaydetti. Projenin planlanan bitiş tarihinin 2018 olduğunun altını çizen Kahramanoğlu, proje bedelinin 6,2 milyar TL, 2014 yılı sonu itibariyle 2,1 milyar TL harcama yapıldığını belirtti.

Kahramanoğlu, “Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin 251 km uzunluğundaki Yerköy-Sivas kesiminin inşaat çalışmaları devam eden 143 km’lik bölümünde altyapı işleri tamamlandı. Geri kalan 108 km’lik bölüm 3 kesim halinde projelendirildi.

Yerköy-Sivas ikmal 1. kesiminde %63 fiziki, Yerköy-Sivas İkmal 2. kesiminde %1 fiziki ve Yerköy-Sivas İkmal 3. kesiminde %38 fiziki ilerleme sağlandı.

Projenin Kırıkkale-Yerköy kesiminde tünel imalatları devam ederken, fiziksel ilerlemesi %74’dür.

Kayaş-Kırıkkale viyadük yapım işlerinde %1 fiziki ilerleme sağlandı. Nisan 2014 tarihinde Kayaş-Elmadağ kesiminin, Mayıs 2014 tarihinde de Elmadağ-Kırıkkale kesiminin ihalesi yapıldı. Değerlendirme çalışmaları devam ediyor.

Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Kayseri, Sivas elektrifikasyon projesine 2014 yılında başlandı. Proje 2016 yılında tamamlanacak. 493 milyon bedel ile ihale edilen projeye 2014 yılı sonu itibariyle 34 milyon TL harcama yapıldı. Projenin %10’luk kısmı tamamlandı.

Yerköy Kayseri Yüksek hızlı demiryolu projesine bu yıl başlanacak. 2018 yılında tamamlanması planlanan projeye 1,9 milyar TL harcama yapılacak. Proje revizelerinin yapılmasının ardından ihaleye çıkılacak” dedi.

EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK

Yozgat’ın önünde 3 yıl gibi bir sürenin bulunduğunu hatırlatan Kahramanoğlu, hızlı trene yönelik gelişim ve kalkınma planının ortaya konmasına gerektiğini dile getirdi. Hızlı trenin Yozgat’a katkılar getireceğini kaydeden Kahramanoğlu, sektörel gelişimlerinde öne çıkacağına değindi.

Yozgat hızlı tren projesinin sadece merkeze değil, ilçelere de katkı vereceğini belirten Kahramanoğlu, hızlı treni ekonomik anlamda gelişimine destek sağlayacak bir proje olduğunu ifade etti.

Yozgat’a gelecek böylesi bir yatırımın olumlu etki yapacağını ve batıya giden göçü önleyeceğini dile getiren Kahramanoğlu, “Hızlı tren projesi Yozgat’ı göç baskısından kurtaracak bir projedir.

Projenin Yozgat’a faydalı hale gelmesi için bir an evvel planlamalar yapılması gerekiyor. Yozgat için bir fırsat olan projenin arzu edilen katkısı sağlaması için çalışmalara başlanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu noktada bizde elimizden gelen gayreti göstererek, ileriye dönük çalışmalar içerisinde olacağız. Özellikle hem bürokratik hem de siyasal anlamda Yozgat’a faydalı işlere imza atacağız” diye konuştu.

Reklamlar