Yunanistanda yıkılan Osmanlı taş köprüsü yeniden inşaa edilecekYunanistanda yıkılan Osmanlı taş köprüsü yeniden inşaa edilecek: Atina Politeknik Üniversitesi Rektörü Yannis Golias, geçen hafta meydana gelen aşırı yağış nedeniyle oluşan selde yıkılan Osmanlı dönemine ait tek kemerli taş köprünün yeniden inşa edileceği ifade edildi.
Atina Politeknik Üniversitesi ve Yunanistan Kültür Bakanlığı yetkilileri, proje çalışmaları kapsamında Plaka Köprüsü’nün yıkıldığı bölgede incelemelerde bulundu. Politeknik Üniversitesi Rektörü Golias, tarihi taş köprüyü yakın bir zaman içinde eserin ilk formuna göre inşa etmek için teknik bilgiye sahip olduklarını söyledi. Golias, üniversitenin kısa bir süre içinde devlet yetkililerine eserin ilk formuna kavuşturulması yönündeki projeyi sunmaya hazır olacağını dile getirdi.
Kültür Bakanlığı Restorasyon Bölümü Genel Sekreteri Evgenia Gatopulu ise taş köprünün gerek Yunanistan gerekse bölge için tarihi ve sembolik önemi olduğunu vurgulayarak, hükümetin taş köprünün eski haline kavuşturulmasını arzu ettiğini belirti. Gatopulu, Kültür Bakanlığı’nın geçmişte de tarihi anıtların restorasyonu konusunda Atina Politeknik Üniversitesi’nin uzmanlarıyla çok iyi bir işbirliği yaptığını söyledi.
Cumerka Belediye Başkanı Yannis Senteles da belediye ve vatandaşların inşaat çalışmalarının yakın zamanda başlamasını istediklerini ifade etti.
Bu arada, iş adamı Nikos Lulis, taş köprünün yeniden eski haline kavuşması yönündeki masrafların yarısını karşılayacağını belirti. Nikos Lulis’in dedeleri de Plaka Köprüsü’nün onarım çalışmalarını daha önce iki kez finanse etmişti. Köprünün geriye kalan restorasyon masrafları Yunanistan Kültür Bakanlığı ve özel sektör tarafından karşılanacağı bilgisi verildi.
Yunanistan’ın batısında Epir Bölgesi’nde geçen hafta aşırı yağış nedeniyle su seviyesi yükselmiş ve Balkanlar’da Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından 1886’da inşa edilen tek kemerli köprü olan Plaka Köprüsü yıkılmıştı.
Plaka Köprüsü Arahtos nehri üzerinde Yanya ile Arta kentleri arasında bulunuyor.
yunanistanda-yikilan-osmanli-koprusu

Reklamlar