Bin yıllık köprüye tarihi dokunuşBin yıllık köprüye tarihi dokunuş :Hatay’ın Yayladağı ilçesinde Abbasiler döneminden kalma Kasımbey Köprüsü, yıllar sonra ilk kez onarıma alınarak eski görünümüne kavuştu – Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan: – “İlçenin sembolü haline gelen ve ülkemizin önemli tarihi eserleri arasında yer alan bin yıllık köprünün bu restorasyonu çok önemliydi. Yapılacak dere ıslahı çalışmalarıyla da köprü çok daha güzel bir görünüme kavuşacak.
Hatay’ın Yayladağı ilçesinde Abbasiler döneminden kalma Kasımbey Köprüsü, yıllar sonra ilk kez onarıma alınarak eski görünümüne kavuştu
– Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan:
– “İlçenin sembolü haline gelen ve ülkemizin önemli tarihi eserleri arasında yer alan Bin yıllık köprünün bu restorasyonu çok önemliydi. Yapılacak dere ıslahı çalışmalarıyla da köprü çok daha güzel bir görünüme kavuşacak”
Yayladağı ilçesinde 1040 yılında inşa edilen Abbasiler döneminden kalma Kasımbey Köprüsü, ilk kez aslına uygun şekilde restore edildi.
Tutlubahçe Mahallesi Dibitçe mevkisinde, Kureyşi Deresi üzerine 1040 yılında yapılan tarihi köprü, son yıllarda meydana gelen çökme ve çatlaklar nedeniyle Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon programına alındı.
Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından korumaya alınan ve tescillenen köprünün, geçtiğimiz yıl eylül ayında başlayan restorasyon çalışmaları tamamlandı.
Yaklaşık 5 ay süren çalışmalar sonucu onarımı tamamlanan köprü, eski görünüm ve sağlamlığına yeniden kavuşturuldu.
Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köprünün Anadolu’da 20’ye yakın benzeri olduğunu kaydetti.
DSİ ile yürüttükleri dere ıslahı çalışmaları kapsamında, Kasımbey Köprüsü çevresinde düzenlemeler yapılacağını aktaran Kalkan, “İlçenin sembolü haline gelen ve ülkemizin önemli tarihi eserleri arasında yer alan bin yıllık köprünün bu restorasyonu çok önemliydi. Yapılacak dere ıslahı çalışmalarıyla da köprü çok daha güzel bir görünüme kavuşacak” dedi.
Kalkan, yaya trafiğine açılan Kasımbey Köprüsü’nün kısa sürede araç trafiğine de açılacağını söyledi.
Tarihte büyük çapta onarım görmediği bilinen ve yaklaşık bin yıldır hizmet veren 47 metre uzunluğunda 5 metre genişliğindeki 5 gözlü köprünün, bakımsızlık ve son yıllarda meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle yalnız 2 gözü açık bulunuyordu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.