Bu da Rusyanın çılgın projesi Londradan New Yorka otoyolBu da Rusyanın çılgın projesi Londradan New Yorka otoyol.Siberian Times’ta yayınlanan habere göre Rusya Demir Yolları Başkanı Vladimir Yakunin, var olan trans-Sibirya tren yolunun yanına bir de yüksek hızlı tren ağı kurulması teklifinde bulundu.
Projenin nihai amaçlarından biri de Kuzey Amerika ile Asya’yı birbirine bağlamak. Üstelik sadece tren ağıyla değil bir otoyolla da desteklenecek.
İki kıta arasında bulunan Bering Boğazı nasıl aşılacağı yani Sibirya’dan Alaska’ya nasıl geçileceği konusunda bir açıklama yapılmamakla birlikte bir köprü, tünel ya da feribot seferleriyle iki kıtanın birleştirilmesi hedefleniyor.
Proje bununla da sınırlı değil… İki kıta arasında bir de petrol ve gaz boru hattı da projeye dahil edilecek.
Yolun bağlantısının Rusya’nın uzak doğu bölgesi Chukotka’dan başlayıp Bering Boğazı boyunca devam ettikten sonra Alaska’nın Seward Peninsula’sına ulaşıyor.
Ayrıca bu yol, Batı Avrupa ve Asya’ya giden yollarla da bağlanacak.
Böylece Sibirya bölgesinin dünya ekonomisine kazandırılması hedefleniyor.
Tüm bu bağlantılarla birlikte Londra’dan otomobiliyle yola çıkan bir kişi 20 bin 777 kilometre yol alarak New York’a ulaşabilecek. Bunun için arada tren ya da feribot desteği gerekecek.
Yakunin, Putin’in yakın arkadaşı olarak biliniyor ve projenin hayata geçirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak maliyetin trilyon dolarlar bulabileceği de ifade ediliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.