İstanbul Banliyö hatları 2015’te açılacakİstanbul Banliyö hatları 2015’te açılacak :Altyapı ve YHT çalışmaları nedeniyle 2013 yılında kapatılan Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı hatlarının 2015 yılı içerisinde açılması planlanıyor.

Son seferini 19 Haziran 2013 tarihinde yapan Haydarpaşa-Pendik banliyo hattının YHT projesiyle entegre olarak çalışması hedefleniyor. 24 ay içerisinde tamamlanması planlanan hattın ilk etapta Anadolu Yakası-Söğütlüçeşme’ye kadar olan kısmının yenilenmesi ve 2015 yılı Haziran ayında yeniden hizmete alınması bekleniyor. Hürriyet Gazetesi’nden Aziz Özen’in haberine göre hat 3 yol olarak yapılacak ve yenileme projesi kapsamında çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyon binaları da restore edilecek.

Tarihi binalar restore edilecek
Tarihi istasyonların restorasyonuyla ilgili ihalelerin yapıldığını ve izinlerin çıktığını bildiren TCDD yetkilileri, binaların bazılarının istasyon olarak kullanılmaya devam edeceğini söyledi. Bostancı, Maltepe ve Erenköy’de hızlı tren biletlerinin satılacağını, Kızıltoprak istasyonunun ise kalkacağını söyleyen yetkililer, Feneryolu istasyonunun duracğını ama oraya da ayrı minyatür istasyon yapılacağını aktardı.

Gebze-Halkalı 105 dakika
Marmaray Projesi’ne entegre amacıyla kapatılan Kazlıçeşme-Halkalı hattının ise Mart 2015 tarihinde açılması planlanıyor. İlk etap olarak düşünülen Bakırköy-Kazlıçeşme hattının 5 km’lik bölümünün bu yıl içinde Marmaray’a eklenmesi beklenirken, hat üzerine Zeytinburnu ve Yenimahalle istasyonlarının eklenmesi bekleniyor. Halkalı-Kazlıçeşme hattının da bitmesiyle birlikte Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada ulaşmak mümkün olabilecek.

banliyo-hatlari-2015-te-acilacak

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.