Kayseri Lojistik Master Projesi

Kayseri Lojistik Master Projesi :Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi tarafından Kayseri Lojistik Master Projesi’nin tanıtımı yapıldı.


MÜSİAD Kayseri Şubesi’nde basın mensuplarına yönelik tanıtım toplantısında konuşan Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu, lojistik sektörünün Kayseri’deki mevcut durumunu ortaya koymak, Kayseri’ye ilişkin lojistik stratejileri belirlemek, söz konusu stratejilere ilişkin eylem planı hazırlamak ve Lojistik Merkezin gerekliliğini ifşa etmek amacıyla projenin hazırlandığını belirtti.

Olgunharputlu, ORAN Kalkınma Ajansına önerilen projenin ajans tarafından da desteklendiğini aktardı.
Kayseri’nin bölgede önemli ticaret ve üretim merkezi olduğunu ve Anadolu’nun tam ortasında kalbi konumunda yer aldığını vurgulayan Olgunharputlu, bu anahtar özelliğinin kullanılabilmesi için de lojistik merkez yatırımının ön plana çıktığını belirtti.

Lojistik köylerin öneminin gelişen ticaretle her geçen gün artığına dikkati çeken Olgunharputlu, şöyle devam etti:
“Lojistik Merkez, şehrimizde üretilen ürünlerin daha hızlı, daha güvenilir ve daha ekonomik olarak limana ulaştırılmasında önemli bir projedir. Kayseri Lojistik Merkezi, sağlanacak rekabetsel avantajla iç ve dış ticaretimize yani kalkınmamıza alt yapı teşkil edecektir. Bölgemizin kalkınmasında motor rolü oynayacaktır. Lojistik Merkezi sadece ilimize değil tüm bölgemiz çevre iller açısından da son derece önemlidir. Ülkemizin ve şehrimizin refah seviyesinin yükseltilmesi için, dış ticaretin geliştirilmesi gerekmektedir. 2023 ihraç hedeflerine ulaşmak istiyorsak, bunun için gerekli lojistik alt yapıyı da şimdiden düşünmemiz gereklidir.” Projeyi şehrin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirmek istediklerini vurgulayan Olgun Harputlu, gerekli yatırımların planlanması, ulaştırma alt yapılarının iyileştirilmesi ve lojistik paydaşlar arasındaki işbirliğinin sağlanması, Kayseri’deki işletmelerin rekabet gücünün arttırılması ve kalkınmasında, lojistik sektörünün geliştirilmesi yoluyla bölge ekonomisine, sanayisine ve ticaretine destek verilmesi, Kayseri’nin ulusal ve uluslararası taşımacılıkta pazar payının artırılması ve İç Anadolu’da önemli bir merkez haline gelmesinin hedeflendiğini belirtti.

Kayseri ekonomisine önemli bir vizyon olacak Lojistik Master Projesi’nin bir an önce hayata geçmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Olgunharputlu, bu kapsamda mevcut durumu ortaya koymak, lojistik stratejileri belirlemek, fonksiyonlarını tespit etmek, yol haritasını belirlemek ve eylem planı oluşturulması için sektör temsilcileri ve kamu kurum kuruluşların yetkilileriyle 2 çalıştay düzenleneceğini ifade ederek, “Çalıştaylar sonucu oluşturulacak master planının, lojistik konusunda önümüzü daha iyi görmemize sebep olacaktır” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar