Periyodik kontroller yapılsaydı yürüyen merdiven kazası olmazdı

Periyodik kontroller yapılsaydı yürüyen merdiven kazası olmazdı :Metrodaki yürüyen merdiven kazası İzmirlilerin yüreğini ağzına getirdi. Kurum kazanın nedeninin “henüz tam anlaşılamadığını” duyurdu. Mühendisler “periyodik kontroller yapılsa kaza olmazdı” dedi


İzmir Metrosu’nun Üçyol istasyonunda önceki akşam yürüyen merdivenin birden bire ters çalışmaya başlaması sonucu 14 kişinin yaralandığı kaza, metroyu kullanan yüz binlerce kişiyi endişelendirdi. Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi, yaptığı açıklamada, kazaların periyodik kontrollerle önlenebileceğini belirtti. Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ile Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım da Başkan Aziz Kocaoğlu’na artık uyarıları dikkate alma çağrısında bulundular. MMO İzmir Şubesi’nden ekiplerin kaza alanında yaptığı inceleme sonrası oda tarafından yapılan açıklamada, “yürüyen merdiveni hareket ettiren redüktördeki dişlinin parçalanması sonucunda arızanın meydana geldiği, ancak bu tür yürüyen merdivenlerde bulunması gereken yardımcı bir fren sisteminin bulunmaması nedeniyle, merdivenin aşağıya doğru kontrolsüz bir şekilde kayarak yaralanmalara sebep olduğu anlaşılmaktadır” denildi.

MALZEME YORULMASI
Asansör ve yürüyen merdivenlerde periyodik bakımların yanı sıra, yılda en az bir kez yaptırılması zorunlu olan periyodik kontrolün yapıldığına dair herhangi bir ibarenin bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Yürüyen merdivenin periyodik kontrollerinin yapılmadığı tahmin edilmektedir. Hatalı imalat ya da malzeme yorulması nedeniyle kırılmış olan dişli önceden tespit edilemese bile, yıllık kontroller yapılmış olsaydı bu tür yürüyen merdivenlerde zorunlu olarak bulunması gereken yardımcı fren sisteminin olmadığı tespit edilerek kaza önlenebilirdi” ifadelerine yer verildi. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ise kazada yaralanan İzmirlilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, Başkanı Aziz Kocoğlu’nu bir felaketin yaşanmaması için hassasiyete davet etti. Kocaoğlu’nun bugüne kadar yaptıkları uyarıları dikkate almadığını dile getiren Doğan, “Metro inşaatının son 10 yıllık bölümünün ehil eller tarafından yapılmadı. Metro daha inşaat safhasındayken olumsuz sinyaller vermeye başladı. ODTÜ’nün uzmanlarının metrodaki can güvenliği riskine dikkat çeken raporları, Kocaoğlu tarafından dikkate alınmadı” dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, uygulama projesi olmadan metro yapılmasının sonuçlarını yaşadıklarını belirterek, “Bunlar metro yapmayı bilmezler” diye konuştu.

AKTARMA ÇİLESİ
Doğan, Göztepe İstasyonu’nda 4 adet çıkıştan birinin altyapı maliyetlerinin karşılanmasına rağmen yapılmadığı yönündeki iddiaları da hatırlatarak, Kocaoğlu’ndan bu konulara açıklık getirmesini beklediklerini söyledi. Aktarmalı ulaşımın da raylı sisteme yük bindirdiğini anlatan Doğan “Aktarmalı sistem halen İzmirliye çile çektirmektedir. Bu sistemle raylı sisteme aşırı yükleme yapılmaktadır. Ancak İzmir’deki mevcut raylı sistem bu yükü kaldırmamakta ve vatandaşlar mağdur edilmektedir” ifadelerini kullandı.

EGELİ SABAH DİKKAT ÇEKMİŞTİ
AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım ise metrodaki sorunların sadece yürüyen merdivenle sınırlı kalmasını dilediğini anlatarak, şu görüşleri aktardı: “Çünkü metro ile ilgili ciddi iddialar var. Gazetenizin raporlar sunarak ortaya koyduğu haberler var. Bu iddiaları Büyükşehir Belediyesi ciddiye almalı. Aktarmalı ulaşım, insanları raylı sisteme yöneltti. Çünkü yeni sistem vatandaş için işkence. Aktarmalı sistem vatandaşı bıktırmış durumda. Metro ve İzban’ın yoğunluğu arttı.Teknik anlamda uzmanların görüşlerine önem verilip önlem alınmalı. Bu tarz kazaların yaşanmaması için uzmanların görüşlerine yer veren basın kuruluşlarına saldırmak, onları eleştirmek yerine dikkate alıp gereğini yapmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

HENÜZ TAM ANLAŞILAMAMIŞ
Diğer yandan İzmir Metro AŞ’den yapılan açıklamada, “26 Şubat Perşembe saat 17.22’de Üçyol İstasyonu Meydan çıkışı yürüyen merdiveni, üzerinde yolcular varken henüz tam anlaşılamayan bir nedenle yukarı yön yerine aşağıya doğru hareket etmiş ve üzerindeki yolcuların dengelerini kaybetmeleri sonucu düşmelerine neden olmuştur. İlk anda yaralanma şüphesi ile 15 yolcu hemen ambulanslarla hastanelere sevk edilmiştir. Olaydan yaklaşık 2 saat sonra alınan bilgilere göre sadece Bozyaka hastanesindeki yaşlı 1 yolcumuzda kırık diğer bir yolcumuzda kolda incinme tespit edilmiş, diğer hastanelere yaralanma şüphesi ile gönderilen tüm yolcularımız ayakta müdahale ile evlerine gönderilmiştir. Yaralı yolcumuz ile ilgili gerekenler şirketimiz tarafından yapılacaktır. Olay ile ilgili teknik araştırmalar, savcılık, şirketimiz ve sorumlu bakım firması tarafından detaylı olarak yapılmaktadır” denildi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar