TCDD Genel Müdürlüğü kesintilerle ilgili açıklama yaptı

TCDD Genel Müdürlüğü kesintilerle ilgili açıklama yaptı :TCDD Genel Müdürlüğü kesintilerle ilgili açıklama yaptı.
TCDD Genel Müdürlüğünce, elektrik kesintisi başladığında seferde olan yüksek hızlı 5 trenin dizel elektrikli lokomotiflerle Ankara, Eskişehir, Konya ve Pendik garlarına çekildiği, yolcuların seyahatlerinin otobüslerle sağlandığı bildirildi.
TCDD’den yapılan açıklamada, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisinden demiryolları tren işletmeciliğinin de etkilendiği ifade edildiği, bu nedenle YHT’ler başta olmak üzere elektrikle işletilen Marmaray ve banliyö trenlerinin seferlerinin yapılamadığı kaydedildi.
Elektrik enerjisinin verilmesiyle saat 12.50 itibarıyla Marmaray tren seferlerine yeniden başlandığının belirtildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Marmaray’da tren işletmeciliğine sorunsuz olarak devam edilmektedir. Öte yandan, elektrik kesintisi başladığında seferde olan 5 adet yüksek hızlı tren dizel elektrikli lokomotiflerle Ankara, Eskişehir, Konya ve Pendik Gar’a çekilerek, yolcularımızın seyahatleri otobüslerle sağlanmaktadır. Elektrik kesintisi nedeniyle seyahatten vazgeçmek isteyen yolcularımızın bilet ücretleri iade edilmektir.”.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

2 Comments

  1. TCDD, genel elektrik kesintisinden mağdur olmuştur, çünkü interkonnekte genel E-şebekesinden bağımlıdır. Bazı ileri ülkelerde Demiryolları İşletmesi, interkonnekte ağdan tamamen bağımsızdır (ör.: Almanyada DB-AG v.b.g. ülkeler), çünkü kendi elektriğini kendisi üretir ve transforme eder. Aynı şekilde iletişim konusunda da, mükemmel bir kendi alt yapısı, oluşturulmuştur. Özelleştirilme kapsamında bu alt yapı satılsa da (Almanyada bugün Vodafone ağı, eski D2, ondan önce DB-AG ağıdır), gene de şirket öncelikli kullananıdır. Böylesi bir oluşum, bu işe sıfırdan başlayan ülkemniz ve benzerleri için süper bir örnek olabilir ve gerçekleştirilebilirdi. Şimdi ise, ceremesini çekmek zorundayız, çünkü planlamada şarkiyiz!

  2. Durumu duyuran basın organı yazarlarına: (1) YHT’yi çeken Kara-Tren değil, bir Diesel-Lokomotiftir. Karatren ismini, kara duman emisyonu nedeniyle Buharlı-Lokomotiften alır. (2) TCDD doğruyu yapmış, yolcularını ya trenle birlikte çekmiş ve/veya otobüsle göndermiş, yani taşıma sorumluluğunu yerine getirmiştir. Ne yapsaydı yani…, yürütse miydi? (3) yazı şekli bir kritik değil, sadece yersiz bir tenkittir. Sonuncusundan ise, bu ülkede milyonlar, ama milyonlarca var.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.