Akaryakıt indirimi ulaşıma yansımadıAkaryakıt indirimi ulaşıma yansımadı :Geçen sene haziran ayında dünya petrol fiyatları 115 dolara çıkınca şehir içi ulaşım fiyatlarına zam yapan belediyeler, aradan geçen sürede petrol fiyatlarındaki düşüş olunca aynı reaksiyonu göstermedi.

Akaryakıt fiyatları tüm dünyada yüzde 40’a yakın ucuzladı. Türkiye’de ise devletin aldığı yüksek vergiler nedeniyle indirim oranı mazotta yüzde 16,2, benzinde yüzde 14’te kaldı. İndirimle birlikte aracının deposunu motorinle dolduran otomobil sahibinin ödediği tutar 196.6 liradan, 169.2 TL’ye düştü. Ancak otomobili olmayıp toplu taşıma kullanan dar gelirli vatandaş bu indirimden hiç yararlanamadı. Eğer motorin fiyatlarındaki indirim, tüketicinin hak ettiği gibi fiyatlara yansıtılsaydı bugün İstanbul’da metrobüs ücreti 3.25 TL değil 2.70 TL olacaktı. Her gün toplu taşımayla işe gidip gelen bir vatandaş ayda 21 TL daha az yol parası ödeyecekti. Ankara’da ise Ankaray ve metro ücretleri 2 TL’den 1.65 TL’ye düşecek ve vatandaşın aylık masrafı 19.5 lira azalacaktı.

Emekli öğretmen Nazmi Korkmaz: Metrobüslere neredeyse 200 liraya yakın para ödüyorum. Bu da yaklaşık maaşımın yüzde 11, 12’sine tekabül ediyor. Benim üniversiteye giden iki çocuğum var, onların da giderleri eklenince yiyecek yemek almaya paramız kalmıyor.

İşçi Hüseyin Turan: Bin lira maaş alıyorum. Ulaşıma harcadığım paradan sonra 700 liram filan kalıyor. Bu parayla aileme mi yardım edeyim yoksa bir genç olarak kendi ihtiyaçlarımı mı karşılayayım bilemedim. Bilet fiyatlarının 3,25’ten 1,75 tl’ye indirilmesi gerek. Çünkü bu rakamı asgari ücretle çalışan birinin ödeyebilmesi mümkün değil. Cemil Gül : 940-950 lira maaş alan bir insan için metrobüs biletleri ağır bir yük. Bence metrobüs için 3,25 fiyatı kabul edilebilir bir fiyat değil. Bu fiyatlar vatandaşa vurulan darbe niteliğinde. Acilen fiyatlarda indirime gidilmesi gerekir. 1.5-2 lira arasında olması lazım

Şebnem Şimşek : Haftanın 6 günü metrobüs kullanıyorum ve asgari ücretimin 250 lirasını otobüslere harcıyorum. Ev kirası ve çocuklarımın masraflarını ödeyemeyecek durumdayım. Eşim çalışmıyor ve ben aldığım maaşla 4 kişilik bir nüfusu geçindirmek zorundayım. Yetmiyor bir de metrobüs paraları ödüyorum. Bilet fiyatlarının yarı yarıya inmesi gerek.

Merve Yılmaz : Her gün iş için Beykoz’dan Sefaköy’e gidiyorum. Günde en az 3 araç değiştiriyorum. Günlük yol param 15 lirayı geçiyor. Kalabalığı ve konforsuzluğu da cabası. Çoğu zaman kalabalıktan binemiyoruz bile.

Kaan Akın : Avcılar’dan Rami’ye gidiyorum. Önce metrobüs ardından minibüs kullanıyorum. Günlük ulaşım masrafım 10 liraya yaklaşıyor. Aylık gelirim bin 200 lira zaten bu şekilde beşte birinden fazlasını yola bırakmış oluyorum.

Turhan Çakar Tüketici Hakları Derneği Başkanı: İstanbul’da halkın büyük bir çoğunluğu ulaşım yoksuludur. Ulaşımın aylık gelir içindeki payı yüzde 10’un altına indirilmelidir. Asgari ücretle geçinen dört kişilik bir ailenin bir çocuğu okula gitmek için ulaşım kullansa, evin hanımı da ara sıra dışarı çıksa aylık ulaşım harcaması gelirin neredeyse yüzde 26-27’sine denk geliyor. Bu tüketici haklarına uygun bir ulaşım politikası değildir. Toplumcu ve sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışına uygun değildir. Çok pahalı bir ulaşım politikası söz konusudur ve bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu konuda hem dernekler hem de diğer ilgililer dava açabilir.

Otomobilden bile pahalıya geliyor
Petrol fiyatları arttı gerekçesiyle zamlanan şehir içi toplu taşıma ücretleri, akaryakıt fiyatlarındaki indirim bilet ücretlerine yansıtılmayınca otomobil kullanmaktan daha pahalı hale geldi. Mazottaki indirimle birlikte orta sınıf bir otomobilin kilometre başı yakıt harcaması 26 kuruşa gerilerken, günde 50 Km. yol yapan 4 kişilik bir ailenin yakıt masrafı 13 TL olarak belirlendi. Aynı aile söz konusu yolculuğu metrobüs veya diğer toplu taşıma araçlarıyla yapması durumunda ise 26 TL ödüyor.

Reklamlar