Akçaray Barlar Sokağını yıkıp geçecekAkçaray Barlar Sokağını yıkıp geçecek :KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Mart yerel seçimleri öncesi seçim vaatleri arasında yer alan ve kent içi ulaşımını rahatlatmak amacıyla yapılması planlanan ‘Akçaray’ adı verilen Tmarvay Projesi çalışmaları yeniden hareketlendi.

Tramvay hattının geçeceği belirtilen ve yıkılacağı belirtilen noktalardaki işletme sahiplerine tebligat gönderildi.
İşyerleri yıkım kararı alındığı belirtilen ve ‘Barlar Sokağı’ olarak adlandırılan bölgeyle ilgili olarak Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Yusuf Ziya Tom yaptığı açıklamada, kendilerine daha önce verilen söylere rağmen gönderilen tebligatların şokunu yaşadıklarını söyledi.
“BAR SAHİPLERİ VE ESNAFA TEBLİGAT ŞOKU”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce 30 Mart seçimleri öncesi prototipi Anıtpark Meydanı’na konulan, seçimlerden sonra unutulan tramvay projesi, peş peşe gelen eleştirilerden sonra yeniden hareketlendirildi. Bir süre önce güzergahı da belirlenen ve 2016 yılı sonunda yolcu taşıması planlanan proje kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı Kamulaştırma Şube Müdürlüğü hat boyunca yapılacak kamulaştırma kapsamında öncelikle Barlar Soğaı’ndaki işletmeciler,. bina sahipleri ve diğer esrafa esnafa tebligatta bulundu.
“KENTE FAYDA SAĞLAYACAK PROJENİN YANINDAYIZ”
Bu gelişmelerin ardından, Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcılar Derneği(KEYDER) üyeleri Space Bar’da bir araya gelerek açıklama yaptı. KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından raylı sistem kapsamında esnafa verilecek zararın göz ardı edildiğini söyledi. Kente fayda sağlayacak her türlü projenin yürekten destekleyicisi olacaklarını söyleyen Yusuf Ziya Tom, şöyle dedi:
“Öncelikle şehrimize ve hemşerilerimize yarar sağlayacak, bu şehri daha güzel daha yaşanılır kılacak her türlü projenin yürekten destekleyicisi olacağımızı belirtmek isteriz. Bu konuda öncelikli amaç ve yaklaşımın ruhsat sahibi işletmelerin haklarının teslimi ve taşınmaları ile ilgili sorunların çözümü olması gerekirken belediyemizin konuyu oldu bittiye getirmeye çalıştığı görülmekte, bu yaklaşımın burada bulunan esnafa vereceği zararlar göz ardı edilmektedir.”
Belediye ile yaptıkları görüşmeler kapsamında kendilerine çeşitli sözler verildiğini ve gönderilen tebligatlardan şaşırdığını belirten Yusuf Ziya Tom, şöyle devam etti:
“Belediyemizin Barlar Sokağı esnafına karşı tavrı ve bakış açısı hepimizin malumudur. Bu konulardaki sıkıntılarımızı defaten sizler aracılığı ile de dile getirmeye çalıştık. Barlar sokağının taşınmasına yönelik oluşturulacağı belirtilen projeler üzerinden belediyemiz ile görüşmeler yapmış ve tramvay projensin bu sorunlar çözüldükten sonra gündeme getirileceği sözünü almıştık. Şimdi ise iletilen tebligatların şaşkınlığını yaşamaktayız. Belediyecilik anlayışı hiçbir siyasi tavır içermeden tüm halka hizmet vermek, mağduriyet yaratmadan halkın yararına faaliyet sürdürmek anlamı taşımalıdır. Alınan kararların ve iletilen tebligatların bu yaklaşımın çok uzağında olduğu açıktır.”
“VERİLEN SÖZLER TUTULSUN”
Barlar Sokağı’nın İzmit’in önemli bir parçası olduğunu söyleyen Tom, tepkileri ve verilen sözlerin tutulması istemlerini yinelemek amacıyla toplandıklarını anlatırken, “Barlar Sokağı’nın korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi adına yapılacak her türlü çalışmaya taraf olacağımızı, bizi yok etmeye yönelik her türlü tutum ve faaliyete karşı da hukuk çerçevesinde hakkımızı arayacağımızı kamuoyu bilgisine sunarız” dedi.

Reklamlar