Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı Yanlış Tercih

Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı Yanlış Tercih :Alaaddin-Adliye arasında tramvay hattı çalışmasının faydalı bir proje olup olmadığı tartışılıyor. Bölgeye tramvay yerine metro hattı döşenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, tramvayın yanlış tercih olduğu noktasında birleşiyor.

Alaaddin- Adliye tramvay hattı inşaatı sürüyor. Çalışmaların başlamasıyla birlikte daralan Mevlana Caddesindeki yollarda ise çalışmanın başladığı ilk günden bu yana trafik sorunu devam ediyor. Bölgede ikamet eden esnaf ve vatandaşlar gerçekleştirilen projenin faydalımı yoksa kendilerine sıkıntı doğuracak bir proje olup olmadığı noktasında karar veremediklerin ifade ediyorlar. Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Kentleşme ve Çevre Sorunları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Mehmet Akif Çukurçayır ise bölgeye tramvay hattı yerine metro hattı döşenmesinin daha yararlı olacağını söyleyerek tramvay hattı projesinin yanlış bir tercih olduğunu vurguladı.

“CADDENİN DARALTILMASI KENTSEL

YAŞAMI DERİNDEN ETKİLER”

Alaaddin-Adiyle tramvay hattı sebebiyle daralan Mevlana Caddesi yolunun daraltılmasının kentsel yaşamı derinden etkileyecek bir olay olduğunu belirten Çukurçayır, “Önümüzdeki süreci değerlendirdiğimiz zaman o caddenin daraltılması kentsel yaşama derinden etkileyecek. Oradaki esnaf kesimi kendisine mal tedarik edeceği zaman oradaki yoğunluk nasıl giderilecek. Bunların planlanmış olması gerekir. Umarım tramvay hattı planlanırken bunların hepsi düşünülmüştür. Çünkü bir ulaşım planlaması gerçekleştirdiğiniz zaman sadece ulaşım olsun da ne olursa olsun diye düşünemezsiniz. Mutlaka belediye bu planlamayı yapmıştır diye düşünüyorum. Umarım çevreye, esnafa ve kentliye çok fazla olumsuz yan etkisi olan bir proje değildir. Yetkililerin bu yoğunlaşmayı azaltacak tedbirler düşünmesi gerekiyor. Metro olmayınca tramvay hattının yapılanması kaçınılmaz fakat keşke Alaaddin-Adliye Hattı Mevlana’dan değil de başka bir bölgeden geçseydi. Belki çok daha sorunsuz bir çözüm bulunmuş olurdu. Ama şu aşamada şunu söyleyebilirim metro projesi olmadığı taktirde, metroya yönelme olmadığı taktirde tramvay hatlarıyla Konya’nın trafik sorunu çözülmez. Çözülmediği gibi hem geçtiği caddelerde daralmalara yol açar. Hem de tarihi yapılara zarar verebilir. Bunların çok iyi hesaplanması gerekiyor. Konya’nın makro ölçekte dediğim gibi çevre yolunun yapılması gerekiyor. Sonrasında da mutlaka metro ile ilgili çalışmaların planların yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“KENTLERİN ORTAK SORUNU: TRAFİK”

Çukurçayır, trafik sorununa makro bir perspektiften bakılması gerektiğine vurgu yaparak “Bu trafik sorunu genel bir kentleşme sorunudur” dedi. Kentlerin ortak sorunu olan trafik sorunundan yanlış uygulanan toplu taşıma politikaları yüzünden Konya’nın da nasibini aldığını belirten Çukurçayır, “Maalesef hiçbir kentte trafik sorunu çözülmüş değil. Konya’da da dahil. Konya’da da trafik sorunu gün geçtikçe büyüyor. Konya’nın trafik sorunu nasıl çözülür aslında bu soruyu sormamız gerekiyor. Hani daha önce de farklı yerlerde söyledik. Konya’nın acilen çevre yolunun yapılması gerekiyor. Konya gibi bir kentin çevre yolu yok. Çevre yolu Konya’yı epey bir rahatlatır. Bunun yanında bizim gelişmiş ülkelere ve o ülkenin kentlerin trafik sorununu nasıl çözdüklerine bakmamız gerekiyor. Bunlara bakmadığımız ölçüde de bir mesafe alamayız. Bu çözümlere baktığımız zaman trafik sorunu küçük kentlerde tramvayla çözülüyor. Fakat büyük kentlere baktığımız zaman bunun çözümü metrodur. Yani Konya’da kesinlikle metro hedeflenmelidir. Konya’nın her köşesine ulaşacak bir metro ağı planlanmalıdır. Bir an önce uygulamaya geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.