Alanya yoluna otoyol çözümüAlanya yoluna otoyol çözümü :Özellikle yaz aylarında çile yoluna dönüşen Antalya-Alanya arasında ulaşım sorunu, otoyol ile aşılacak. Proje ihale aşamasına geldi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan’ın Antalya’dan birinci sırada milletvekili adayı olmasıyla, Antalya’da gözler ulaşım projelerine çevrildi. Akla ilk gelen projelerin başında Antalya- Alanya otoyolu var. Konuyla ilgili hem Lütfi Elvan’dan hem de Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’den müjdelerin gelmesiyle beklentiler arttı. SABAH Akdeniz, projenin detaylarına ulaştı.
1.5 SAATE DÜŞECEK
Antalya-Alanya arasındaki ulaşım sorununu çözecek otoyol projesinde kritik dönemeç aşıldı. Otoyol projesinin bu yıl ihaleye çıkması bekleniyor. Yap, işlet, devret modeliyle hayata geçecek olan proje ile Antalya-Alanya arasındaki yol 1 saat 20 dakikaya düşecek. Artık kangren haline gelen Antalya-Alanya arasında ulaşım sorunu, otoyol ile çözüme kavuşacak.
GÜNLÜK 50 BİN ARAÇ GEÇİŞİ
Türkiye’nin en yoğun turizm hareketine sahip ilçesi Alanya’da havalimanından otele ulaşıma, tur otobüsleri ve personel araçları da eklenince trafik yaz sezonunda arapsaçına dönüyor. Günlük 50 bin araç geçişine sahne olan Antalya-Alanya yolunda trafik büyük bir sorun haline geldi. Yol boyunca gelişen yerleşim alanları nedeniyle adeta şehir içi ulaşımına dönen Alanya yolunda 60’a yakın trafik ışığı bulunuyor.
25 VİYADÜK 10 TÜNEL
Yaklaşık yatırım maliyeti 3 milyar dolar olan otoyol projesinin detayları da ortaya çıktı. 156 kilometrelik otoyol projesinde toplam 10 tünel yer alıyor. Tünellerin toplam uzunluğu 22 bin 410 metreye ulaşıyor. Projede ayrıca toplam 10 bin 902 metrelik 25 viyadük bulunuyor. Böylece 156 kilometrelik yolun yaklaşık 33 kilometrelik bölümü tünellerde yada viyadüklerde geçecek.
TOPLAM 3 PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK
Antalya-Alanya otoyolunun yanı sıra, bölgede 2 otoyol projesi daha bulunuyor. 3 etabın da tamamlanmasıyla Alanya otoyol ile İzmir ve Afyonkarahisar’a bağlanacak. Antalya-Afyonkarahisar ile Burdur- Denizli otoyol projelerinde de ihaleye 2016 yılında çıkılması planlanıyor. Antalya-Afyonkarahisar otoyol projesinde 18 viyadük ve 10 tünel bulunuyor. Burdur-Denizli otoyolunda ise 4 tünel yer alacak.
alanya-yoluna-otoyol-cozumu

Reklamlar