Atıl vagon kütüphaneye dönüştürüldüAtıl vagon kütüphaneye dönüştürüldü :Çankırı Belediyesince kitap okuma alışkanlığını arttırmak için hayata geçirilen proje kapsamında yenilenen atıl durumdaki vagon kütüphaneye dönüştürüldü.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, gar atölyesinde atıl durumdaki yolcu vagonu ile 1906 Prusya yapımı lokomotifi, Devlet Demiryollarından kiralayarak dizayn ettiklerini söyledi.

Vagonun kütüphane olarak kullanılacağını, lokomotifin ise görselliğe katkı sağlayacağını anlatan Dinç, “Lokomotif, orijinaline uygun olarak boyandı. Vagonun ise koltukları sökülerek içerisine kütüphaneye uygun raflar, masalar ve sandalyeler yerleştirildi” dedi.

Dinç, gardan iki vinç yardımıyla tıra yüklenen lokomotif ve vagonun, 20 işçinin 12 saatlik çabasıyla, hizmet vereceği Şehitlik Anıtı yanındaki alana taşındığını dile getirdi.

Lokomotif ve vagonun toplam ağırlığının 96 ton olduğunu vurgulayan Dinç, “Daha önce Recep Tayyip Erdoğan Parkı’na konuşlandırdığımız Airbus A-300 tipi yolcu uçağını kütüphaneye dönüştürmüştük. Buranın çevre düzenlemesini de sürdürüyoruz. Bu kütüphanelerle çocuklarımızın ilgilisini kitaplara daha fazla çekmeyi amaçlıyoruz. Birkaç ay içerisinde kitaplarımızın gelmesiyle kütüphaneyi hizmete almayı planlıyoruz” diye konuştu.

Reklamlar