Buğday Pazarı YHT garı için acele kamulaştırmaBuğday Pazarı YHT garı için acele kamulaştırma :Adeta yılan hikâyesine dönen Konya Yüksek Hızlı Tren Garı projesi kapsamında bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak.

Geçen sene Eski Buğday Pazarı alanına yapılacak olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı’nda kamulaştırma işleminin tamamlandığı ve istimlâk bedellerinin arsa ve işyeri sahiplerinin hesaplarına yatırıldığı öğrenilmişti. Eski Buğday Pazarı alanına yapılacak olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı, Konya’nın önemli bir projesi olarak ön plana çıkarken, esnaf bu proje ile pazar alanının tarih olmasını istememişti. Hatta bu yüzden 7 esnaf, Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay da Eski Buğday Pazarı’na yapılacak olan ikinci YHT Garı Projesini yürütme ve istimlâkları durdurma kararı vermişti. Ortaya çıkan bu belirsizlik süreci ise yerini adeta yılan hikâyesine bırakmıştı. Dün Remi Gazete’de yayımlanan acele kamulaştırma işlemi kararları, bu duruma son verdi.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazetede yer alan kararlara göre, 2015 Yılı Yatırım Programında yer alan “Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi” kapsamında yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazlar ile üzerindeki muhdesat, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak. Konya Buğday Pazarı YHT gar sahasını kapsayan parsellerin listesinde ise Işık Mahallesi ve Musalla Bağları Mahallesi olmak üzere toplamda 198 tane parsel acil olarak kamulaştırılacak.

Reklamlar