Bursa Yenişehir havalimanına tren gidecek

Bursa Yenişehir havalimanına tren gidecek :Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ’da yeni tesisler, Uluabat’ın eko turizm bölgesi olması ve Güney çevre yolunun Ankara’dan engellendiğini belirterek, “Biz para değil yetki istiyoruz. Sağlık Bakanımız Bursa için büyük şans. Ankara’daki engelleri onunla birlikte aşacağız” dedi.


Dünyanın tek kablo üzerinde giden en uzun teleferik hattının Uludağ’da inşa edilmesinin ardından, Bursa’da şehir içi trafiğini rahatlatmak için yeni teleferik hatları inşa edilecek. Zafer Meydanı’ndan Teferrüç’e, Kültürpark’tan Pınarbaşı ve Kuştepe ile Yiğitali’ne kadar teleferik projeleri hayata geçiyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, görevdeki 6.yıl basın toplantısında yeni teleferik hatlarının müjdesini verdi. Zafer Meydanı, Gökdere, Setbaşı ve Teferrüç hatlarına bakanlıktan onay çıktığını, inşaata başlayacaklarını anlatan Başkan Altepe, “Şimdi yeni bir hattın hem de 10 kilometreyi bulan hattın müjdesini veriyoruz. Kültürpark’tan Devlet Hastanesi-Yıldıztepe’ye oradan Pınarbaşı ve Alacahırka’ya teleferik hattı inşa edeceğiz. Alacahırka merkez olacak. Buradan hat ikiye ayrılacak. Bir kolu Kuştepe’ye diğer kolu ise Yiğitali’ne gidecek. Termal sağlık turizmi için Bursa’ya gelen Tabakhaneler bölgesinde kalan misafirler teleferikle Uludağ’ın eteklerini gezecek. Yeni yerler de görecek” diye konuştu.

YENİ BULVAR TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Büyükşehir olarak yeni yollar açmak için kamulaştırmalara büyük bütçe ayırdıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Çelebi Mehmet Bulvarı İzmir yoluna alternatif olacak. Her gün bir bina yıkıyoruz. 420 bina kamulaştırdık. Türkiye’de bir ilk. Küçükbalıklı Altınova bölümü büyük mesafe aldı. Sırameşeler bağlantısı ile Çelebi Mehmet Bulvarı Yunuseli’ne oradan Mudanya Yolu ve Ata Bulvarı’na bağlanacak. 3 ayrı çıkışı var. Yunuseli’nden şehrin doğusuna Yavuzselim’e kadar uzanacak. Oradan Gürsu’ya kadar gidecek”şeklinde konuştu.

TRAMVAY SİTELERE UZAYACAK, TERMİNAL HATTI KAVŞAKLAR BİTİNCE BAŞLAYACAK

Söz verdikleri gibi metroyu Görükle’nin içine uzatacaklarını, Cumhuriyet Caddesi Davutkadı bölgesindeki T3 hattının da Siteler’e kadar uzayacağını bunun da projesinin ihaleye çıktığını anlatan BAşkan Altepe, “Kent Meydanı Terminal arasındaki T2 hattı da projelendirildi. Kavşak inşaatlarının bitmesiyle projeye başlayacağız. Nilüfer’deki T7 ve T8 hatlarını da hayata geçireceğiz. Yerli yeni vagonları da 622 milyon yerine 320 milyon liraya ihale edip yüzde 50 tasarruf sağladık. Çöplük kavşağı, Buttim kavşak inşaatları tüm hızıyla sürüyor. Panayır, Geçit kavşağı da yapılacak” dedi.

YUNUSELİ AÇILIYOR, YENİŞEHİR HAVALİMANI’NA TREN GİDECEK.

Recep Altepe, Bursalılara Yunuseli Havaalanı’nın açılacağı müjdesini verdi. Altepe, “Artık Bursa merkezinden uçaklar havalanacak. Yunuseli Havaalanı konusunda bakanlıktan onay çıktı. 20 kişiye kadar yolcu taşıyabilecek uçaklar, Türkiye’nin her yerine yolcu taşıyacak. Havaalanı ile ilgili şirketler kuruldu. Her şey hazır. Yunuseli Havaalanı’nda hergün en az 50 uçak havalanacak. Yunuseli Bursa’ya değer katacak. Bursa dünya kenti olacaksa bunlarla olacak. Yunuseli Havaalanı şehrin göbeğinde. Her yere yolcu taşıyacak. İnşallah hergün yüzlerce uçağın havalanmasını hedefliyoruz” diye konuştu. Başkan Altepe, Yenişehir’den uçuşlar konusunda her türlü desteği verdiklerini, rezervasyonların dolu olduğunu ifade ederken, Bursa’dan Yenişehir Havalimanı’na trenle ulaşılacağını da kaydetti.

Uludağ’da yetki karmaşasını aşamadıklarını anlatan Başkan Altepe, “Biz günübirlik tesisler, spor tesisleri, kongre merkezi ve otopark yapmak istiyoruz. Spor tesisinin duvarını bahane ediyorlar. Otellerin duvarı yok mu? Uludağ’da belki termal su bile çıkacak. Bize yetki verseler, Uludağ’da kış olimpiyatlarını bile yaparız. Teleferiği yaptık, kötü mü oldu? Teleferiğe para vermedik, kapasite 12 kat arttı. Bursa ekonomisine katkı sağladı. 4 ayda 450 bin yolcu taşıdı. Kira alıyoruz. 25 yıl sonra bizim olacak. Kültür Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarihi eser konusunda yetkiyi verdi. Bursa’daki tüm tarihi eserler ayağa kalktı. Bursa Unesco miras listesine girdi. Şimdi Bursa’nın tüm ilçelerinin de Unesco miras listesine girmesi için çalışıyoruz. Aynı durum Uluabat Projesi’nde de var. Uluabat Gölü’ne bambaşka çehreye kavuşturmak Marmara Denizi ile buluşturmak istiyoruz. Gelsin yelkenliler tekneler oraya park etsin. Ancak Orman Su Bakanlığı buna karşı çıkıyor. Güney çevre yolunu yapmak istiyoruz. Projeyi hazırlayıp Ankara’ya gönderiyoruz. Tam onay çıkacak. “Birileri dur” diyor. Aslında bu proje trafiği rahatlacak. Ormana da sınır çekecek. Biz para istemiyoruz. “Yetki istiyoruz. Para vermeseniz de olur” diyen başka belediye yok” diye konuştu.

“EN İYİ BÜTÇEYE SAHİP BÜYÜKŞEHİRİZ”

Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Buski ve Burulaş ile birlikte 2.7 milyar lira bütçeye sahip olduğunu geçtiğimiz yıl yüzde 96’sının gerçekleştiğini kaydederken, 1,67 milyarlık kredi ve borç ile toplam bütçenin yüzde 70 ile en iyi orana sahip oldukluranı vurguladı. Bütçe ile ilgili Ankara’dan her türlü izni alabildiklerini anlatan Başkan Altepe, “Sadece çevre konusunda denizlere, derelere ve göller için 410 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Personel harcamamız bütçenin sadece yüzde 10’u. Mali yönden hiç bir sıkıntımız yok” diye konuştu.

TARİHİ ESERLERİN TAMAMI AYAĞA KALKTI

6 yılda tarihi eserlerin tamamına yakınını ayağa kaldırdıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Surlar projesinde sona gelindi. Bey Sarayı’nı çıkaracağız. Ordu evi taşınacak. Yeni ordu evini biz inşa edeceğiz. Çandarlı İbrahimpaşa Hamamı, Mudanya Hasanpaşa Kültür Merkezi, Reyhanpaşa Hamamı, Tahiraağa Hamamı, Keles Yakup Paşa Hamamı, Eskişehir hanı bitmek üzere. İnegöl Beylik hanı ihale edildi. Gemlik Yalı konağı açıldı. Mudanya Mütareke evine el attık. Darphane müzesi açıldı. Barakfakih Kültür Merkezi bitti. Beyazıtpaşa Medresesi yapılıyor. Hançerli Medrese başladı. İznik Roma Tiyatrosu başladı. Başta İznik ve Trilye olmak üzere restorasyonlar başlıyor. İznik surları Büyükşehir ile can bulacak. Davutpaşa Camisi yapıldı. Bir çok camiyi restore ettik. Kapalıçarşıyı bitirdik, Gelinlikçiler Çarşısı da hayat buluyor. Gemlik Balıkpazarı ihalesi yapıldı. 12 tane ayrı şehitliği restore ettik. Pınarbaşı Şehitliği yenilendi. Çanakkale’de Kireçtepe Şehitliği de şehitlerimize en güzel vefa örneği oldu. 93 tarihi mezar ve hazire ise elden geçiyor. Somut olmayan kültürel miras konusunda da 270 kitap yayınladık” şeklinde konuştu.

Timsah Arena’nın Türkiye’nin en güzel stadlarından birisi olacağını ve yeni sezona yetişeceğini kaydeden Başkan Altepe, “Eski stadı yıkarak meydan yapacağız. Buraya AVM inşa edilmemesiyle ilgili plan notu ekleyebiliriz. Bursa’ya meydan lazım. Miting yapılacak alanımız bile yok. Burası olursa altı otopark olacak. Metro ve tramvay hattı etkilenmeyecek. Atatürk Stadı tarihi değil. İlk yapılandan değişik. Depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda da net bir bilgi yok. Yıkılması gerekiyor. Yeni stadın çalışmaya başlamasıyla yeni meydan inşaatına da başlayacağız” diye konuştu.

Başkan Altepe, Cumhuriyet Caddesi’ndeki Eskişehir Hanı’nın restorasyonunun tamamlandığını butik otel olarak mayıs ayında açılacağını belirterek, “Kayhan ve Reyhan bölgesinde yeni butik oteller olacak. Burasının 24 saat cıvıl cıvıl olmasını istiyoruz. Hatta bazı işadamları Kayhan’daki tarihi evlerinin restorasyonu için bize geliyor. Bölgenin turizm bölgesi olması için destek olacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, yeni organize sanayi konusunda ise bir soruya şu cevabı verdi: “Sanayi taşınacak. Konut ve ticaret alanlarının gelişmesi lazım. Şehrin önünde takoz olmayız. Bursa’yı benden çok seven yok. Gecemizi gündüzümüze katıp çalışıyoruz. Bütün fabrikaların şehir dışına taşınması lazım. Avrupa’da her köyde fabrika var. Bu şehrin büyümesi, gelişmesi ve katma değeri yüksek üretim konusunda katkı koymaya hazırız. Kimsenin çevreyi kirletmeye de hakkı yok. Bu konuda yaptığımız yatırımlar da ortada. Hammallığı bırakalım, çevreyi kirletmeyelim. Çevreye zarar vermediği sürece şehrin önünü tıkayan belediye başkanı olmayacağım” diye konuştu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar