Denizlide Taşeron Karayolu İşçileri İş BıraktıDenizlide Taşeron Karayolu İşçileri İş Bıraktı :Denizli’de Karayolları 27’nci Şube Şefliği’nde görevli taşeron işçiler, ücretlerini geç aldıkları ve mesai ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle iş bırakma eylemine başladı.
Karayolları 27’nci Şube Şefliği’nde taşeron firmaya bağlı çalışan 95 işçi, iş bıraktı. İncilipınar Mahallesi’ndeki Şefliğin Dinlenme Salonu’nda oturarak seslerini duyurmaya çalışan işçiler; sorunun sadece Denizli’yle sınırlı kalmadığını Aydın, Manisa, Muğla ve İzmir’de çalışan işçi arkadaşlarının da aynı sıkıntıyı yaşadığını belirtti.
Her ayın 15’inde aylık ücertlerini almaları gerekirken, taşeron firmanın sürdüğü çeşitli mazeretlerle geç ödeme yaptığını ayrıca fazla mesai ücretlerinin de ödenmediğini söyleyen işçiler, “Kış döneminde ayda 80 saat mesai yaptık. 20 saat mesai ücreti ödediler. Ayrıca, her geçen yıl mesai ücretleri düşüyor. Taşeron firma daha fazla kar edebilmek için can güvenliğimizi ve sağlımızı hiçe sayıyor. Yaşadığımız sorunlara çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.
Yol-İş Sendikası Denizli Şube Sekreteri Hikmet Öcel, işçilerle görüşerek grevden vazgeçirmeye çalıştı. Çalışanların kıdem tazminatı ve kazanılmış haklarından olmamaları için işe geri dönmelerini istediklerini söyleyen Öncel, “Firma ile yapılan sözleşme gereği, bir gün işe gitmemek işten atılma ve kıdem tazminatlarının ödenmemesi anlamına gelir. Firma yetkilileri, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ödeme yapılmadığını söylüyor. Görüşmeler sürüyor” dedi.
Bu arada, bir grup CHP’li taşeron işçileri ziyaret ederek destek verdi. İşçilerin eyleminin yarın sürüp sürmeyeceği akşam kendi aralarında yapacağı görüşme sonrası belli olacağı kaydedildi.
denizli-de-taseron-karayolu-iscileri-is-birak

Reklamlar