Gerededen demiryolu geçecekGerededen demiryolu geçecek :Gerede için büyük önem arz eden tren hattı projesinin müjdesi verildi. Projemin maliyetinin ise 3 milyar lira olduğu açıklandı. Buna göre Arifiye ile İsmetpaşa arasında yeni bir tren hattının oluşturulması planlanıyor.

7 Haziran milletvekili seçimleri öncesi ülkemizdeki ticaret ve borsa oda başkanları ile bir araya gelen Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, Gerede’ye 35 km uzaklıkta bulunan Karabük İsmetpaşa demiryolu hattının Gerede-Bolu-Düzce üzerinden Sakarya Demiryoluna bağlanarak Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımcılar başta olmak üzere bölge yatırımcıların ucuz ulaşım demiryolu taşımacılığına kavuşturulması konusunda görüşerek tren hattı ihtiyacına dikkat çekmişti.

AK Parti İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek ve yönetimi de, vekil adayları ile birlikte Bolu TSO ziyaretinde Gerede için önem arz eden tren hattı projesi maliyeti için 3 milyar lira maliyet gideceğini açıkladı.

Yüksel Coşkunyürek şunları söyledi: “Türkiye, kendisine 2023 ve 2053 vizyonu çizerken bizler de Bolu’ya bu vizyonları çizmek için hep birlikte gayret ediyoruz. Bolu’daki ticareti arttıracak ve geleceğe taşıyacak çok önemli bir projeyi bizler start vermiş bulunmaktayız. İnşallah bu proje gerçekleştiğinde onun akabinde de başka bir projemiz daha var. Bunlar Bolu’yu geleceğe taşıyacak çılgın projelerden diyoruz. Arifiye ile İsmet Paşa arasında yeni bir tren hattının oluşturulması ve bunun Bolu ekonomisi açısından önemini hepimiz takdir ediyoruz. Projenin maliyeti ise 3 milyar lira. Bu konuda şu anda ön çalışmalar yapılıyor. İnşallah vekillerimiz seçildikten sonra bu çalışmayı takip edecekler. Yine ticaretimiz açısından önemsediğimiz diğer bir projede Eskişehir ile Zonguldak arasında yeni bir yolun yapım çalışması olacaktır. Şu anda normal şartlarda işleyen bir güzergah var. Amacımız bu güzergahı daha verimli hale getirip buradaki ticareti geliştirmek olacaktır. Bunlar gelecek hedeflerimiz. Bunların yanında birçok projemiz daha var bunları da önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız.’’

Bolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş de, Bolu ve Bolu’nun kalkınması için hep birlikte projelere imza attıklarını belirterek, ‘’Büyük pay kendilerinindir. Bizler sadece kamuoyunu oluşturarak sorunlarımızı dile getirdik. Karar mercii onlardır. Bu konuda bize düşen her ne varsa yardımcı olmaya hazırız. TOBB’un başlattığı balo treni vardı bu trenler yük treni gibi çalışmıyordu. Şimdi tarifeli sisteme geçti. Biz o trenden Bolu TSO olarak hisse aldık. Bizim özellikle vekillerimiz ve Başbakanımıza teşekkür ediyoruz. Biz bu projeye destek oluruz. Bolu’nun alternatif yolara ihtiyacı var. Bolu ticaretinin de alternatif yollara ihtiyacı var. Bizim yatırımcılarımızın en büyük özelliği iki metropolün arasında kalmış sadece karayolu ulaşımı olunda pazar maliyeti artıyor. Yük maliyetini azaltmak için tren yolunun etkili olacağını düşünüyoruz ve acilen sonuçlanmasını diliyoruz” diye konuştu.

Reklamlar