Hemzemin Geçit Eyleminde 40 Kişi Daha İfade VerecekHemzemin Geçit Eyleminde 40 Kişi Daha İfade Verecek :Eskişehir’de, Hatay’da 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın gösterilerde ölümünü protesto için hemzemin geçitte 4 saat oturarak Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) ve araçların geçişini engellemekle 8 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan 110 sanıktan 70’inin ifadesi alındı.

Eskişehir’de, Hatay’da 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın gösterilerde ölümünü protesto için hemzemin geçitte 4 saat oturarak Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) ve araçların geçişini engellemekle 8 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan 110 sanıktan 70’inin ifadesi alındı. Duruşma, gelmeyen 40 sanığın ifadelerinin alınması için ertelendi.

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önünde 10 Eylül 2013 tarihinde toplanan kalabalık, Hatay’daki eylemde yaşamını yitiren Ahmet Atakan için sloganlar atarak yürüdü. Kalabalık Üniversite Caddesi ile Cengiz Topel Caddesi’nin kesiştiği hemzemin geçitte oturma eylemi yaptı. Eylemciler yaklaşık 4 saat süreyle YHT’lerin ve araçların geçişini engelledi.

Eyleme katılanlardan 110 kişi hakkında Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet’ ve ‘TCK 223/2 maddesi ulaşım araçlarının engellenmesi’ suçlarından dava açıldı. 3’er yıldan 8’er yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklardan 43’ü dün görülen duruşmada ifade verdi. Sanık sayısının fazla olması nedeniyle Adalet Sarayı Konferans Salonu’nda 2 gün süren davanın görülmesine bugün de devam edildi. Bugünkü duruşmada 27 sanık ifade verdi. Tutuksuz yargılanan sanıklar duruşmada üzerlerine atılan suçlamaları kabul etmediler. Demokratik tepkilerini gösterdiklerini belirten sanıklar beraatlarını istedi.

Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi hakimi 2 gün süren dava sonrası 70 sanığın ifadesinin alındığını, 40 sanığın duruşmaya gelmediği, bu 40 kişinin ifadelerinin alınması için duruşmayı 30 Eylül 2015 tarihine erteledi.

Reklamlar