Hızlı tren tüneli için köyü boşaltın emri

Hızlı tren tüneli için köyü boşaltın emri :40 yıl önce heyelan nedeniyle nakledilen 50 haneli köy halkına bu kez ‘altından yüksek hızlı tren hattı tüneli’ geçeceği bildirilerek köyü 1 ay içinde boşaltmaları tebliğ edildi


Sakarya’da D-650 Karayolu üzerinde Sakarya Nehri kenarında Saçlık mevkiinde bulunan 50 haneli Kızılkaya Köyü sakinlerine, bir süre önce Geyve Kaymakamlığı’ndan “Evleriniz heyelan tehdidi altında. Nisan ayı sonuna kadar boşaltın” tebligatı geldi. Köy sakinleri karara itiraz etti. Bölgeye gelen Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş da köyün heyelan tehlikesi altında olduğunu belirterek, bir an önce evleri boşatmalarını istedi.

40 yıl önce de nakil

Köy sakinlerinden emekli polis memuru Hızır Çakmakçı evlerinin boşaltılma kararına şaşırdıklarını belirterek şunları söyledi: “Köyümüz 1975 yılında heyelan gerekçesiyle şu anki yere nakledildi. Köylüler o tarihte 124 bin lira da borçlandırılmıştı. Şimdi heyelan olduğu için ikinci kez taşınmamızı istiyorlar. Burada heyelan varsa, nedeni köyümüzün 40 metre altına yapılacak tünel. Dinamitler patlatarak heyelana neden oldular. Madem burası heyelan bölgesi, o zaman hızlı tren tünelini neden buraya yapıyorlar?”

Bir de para istendi!

Evlerini tahliye kararıyla ilgili kendilerine herhangi bir bedel ödenmeyeceğinin de bildirildiğini belirten köy sakinleri, “Bizi yerimizden edenler, gideceğimiz yerde yapılacak evler için de bizden 48’er bin lira istiyorlar. Bu nasıl bir iş anlamadık. Sıkıntımızı Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza ilettik” diyerek, birçok köylünün bu parayı ödemesinin mümkün olmadığını söyledi. Bazı köylüler ise, demiryolu hattı tüneli için yüklenici firmanın kendilerine kazıklı sistem ile hem demiryolunun hem de köylerinin güvenlik altına alınacağını söylediklerini öne sürerek, “Firma bunu söylerken AFAD ve Geyve Kaymakamlığı’nın bizi evlerimizden çıkartmak istemelerinin altında başka şeyler olduğunu sanıyoruz” diye konuştular.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar