Kadir Topbaş 4 yeni metro müjdesi verdiKadir Topbaş 4 yeni metro müjdesi verdi :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dudullu-Bostancı, Levent-Hisarüstü, Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli, Bakırköy İDO-Bağcılar Kirazlı metro hatlarının eş zamanlı yapımına başlandığını müjdeledi.

400 YENİ OTOBÜS, 10 YENİ GEMİ
Şehir Hatları’na 10 yeni gemi ekleneceğini söyleyen Topbaş, bu gemilerden 4 tanesini hazır hale getirdiklerini, önümüzdeki haftalarda gemilerin hizmete alınacağını açıkladı.
Topbaş, İETT filosunu yenilediklerini belirterek, bu yıl içinde tek kalemde 400 yeni otobüs daha satın alarak İstanbulluların hizmetine sunacaklarını vurguladı.

ATAKÖY-İKİTELLİ METRO HATTI
İkitelli-Ataköy Metro Hattı; Ataköy’den başlayıp Marmaray ile birleşerek, Basın Ekspres Bağlantı Yoluna paralel bir koridor izleyecek. İkitelli’de bulunan Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonu’na ulaşacak.
Diğer taraftan, Yenibosna’da halen işletilmekte olan Aksaray-Havalimanı Hafif Metro Hattı, Metrobüs ve yapılması planlanan Yenikapı-Bakırköy-Beylikdüzü Metrosu ile entegre olacak. Ataköy-İkiteli Metrosu, hem geçmiş olduğu güzergâhta hizmet verecek hem de Kirazlı-Olimpiyatköy ve Kabataş Mahmutbey metrolarına yolcu taşıyacak şekilde planlandı.
İstasyon 12
Hat uzunluğu 13 Km.
Yolcu kapasitesi 45 bin saatyön
Yolculuk süresi 19,5 dakika
İSTASYONLAR Ataköy,(Marmaray) Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimarsinan, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşağı, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi.

BOSTANCI- DUDULLU METRO HATTI
Bostancı İDO istasyonundan başlayıp Kozyatağı, İçerenköy, Türkiş Blokları üzerinden Dudullu’ya ulaşacak. Marmaray ile entegre olacak hat, Kozyatağı’nda Kadıköy-Kartal Metrosuna, Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu, Dudullu istasyonunda olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosuna bağlanacak.
İstasyon 13
Hat uzunluğu 14,27 km
Yolcu Kapasitesi 45 bin saatyön
Yolculuk Süresi 22 Dakika
İSTASYONLAR Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türkiş Blaklorı, İMES, MODOKO, Dudullu, Yukarı Dudullu, Depo.

KABATAŞ-MECİDİYEKÖY METRO HATTI
Yapımına devam edilen Mahmutbey- Mecidiyeköy hattına bağlanacak olan Kabataş -Mecidiyeköy metro inşaatı ve elektromekanik sistemler ihalesi yapıldı. Her iki etapta da İnşaat ve elektromekanik çalışmaları aynı anda yürütülecek ve daha kısa sürede metro hatları hizmete alınabilecek.
İstasyon 4
Hat uzunluğu 6.5 km
Yolcu Kapasitesi 70 bin saatyön
Yolculuk Süresi 10 Dakika
İSTASYONLAR Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy

Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.
Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta,
Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy’de,
Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi)
Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanmış olacak.

BAKIRKÖY-KİRAZLI METRO HATTI
Kirazlı-Bakırköy İDO metro hattı Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı’nın devamı olarak planlandı. İhalesi yapıldı. İnşaat çalışmalarına kısa sürede başlayacağı belirtildi. Bakırköy Meydan’da Marmaray’a entegre olan hat, İncirli’de Yenikapı-Otogar-Havaalanı Hattı’na bağlanacak. İhale çalışmaları devam eden Yenikapı-İncirli-Sefaköy Metro Hattı’na da İncirli’de entegre olacak.
İstasyon 9
Hat uzunluğu 9 km
Yolcu Kapasitesi 70 bin saatyön
Yolculuk Süresi 13.5 Dakika
İSTASYONLAR Bakırköy İDO, Özgürlük Meydanı, Zuhuratbaba, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Mollagürani, Kirazlı.

Reklamlar