Kars Lojistik Merkezi ile ilgili spekülasyonlara sonKars Lojistik Merkezi ile ilgili spekülasyonlara son :AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Lojistik merkezin Kars’tan başka bir yere gitme ihtimali olmadığını bir kez daha açıkladı.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, partisinin 25. Dönem milletvekili adayları Mehmet Uçum, Selahattin Beyribey, Ensar Erdoğdu ve İl Başkanı Ali Şakir Yurdakoş’un gazetecilerle buluşması sırasında gündeme gelen Lojistik Merkezin Kars’a değil de Erzurum’un Pasinler ilçesine kurulacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını yaptığı açıklamada belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından Lojistik Merkezin yeni uygulama projesinin, 10 gün önce yapıldığını açıklayan Arslan, ilgili yüklenici firmanın çok kısa bir süre sonra Kars’a gelerek bölgede sondaj ve etüt faaliyetlerine başlayacağını açıkladı.

Arslan, kesinlikle Kars’tan başka yere kurulmayacak olan lojistik merkezin, mevcut sanayi bölgesi ile ikinci organize sanayi bölgesi arasında, Paşaçayır Mahallesi yolundan Çimento Fabrikasına doğru olan alanda kurulacağını belirtti.

10 gün önce uygulama projesinin yapıldığını ve normalde işin 360 gün içerinde tamamlanmasın planlanmasına rağmen, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 29 Kasım’daki Kars ziyareti sırasında, bu sürenin mümkün olduğu kadar erken bitirilmesi yönünde, Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine talimat verdiğini de ifade etti.

Ahmet Arslan, Yunus Kılıç ve 25. Dönem milletvekili adayları Mehmet Uçum, Selahattin Beyribey, Ensar Erdoğdu ve İl Başkanı Ali Şakir Yurdakoş ile birlikte Lojistik Merkezin Kars’a kurulması sürecini sonunda kadar takip edeceklerini de açıklamasında belirtti.

Arslan açıklamasında: “Lojistik Merkezin, geçtiğimiz yılın son baharında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından uygulama projesi ihalesi yapıldı. Her kesin bildiği gibi bizde bunun duyurusunu halkımıza yaptık. Daha sonra görüldüktü Devlet Demir Yolları, lojistik merkezi ile ilgili proje, ikinci organize sanayi bölgesi ile Sanayi Bakanlığının hazırladığı projeyi yan yana koyduğumuzda arada bir boş alan oluştu. Ve bu bölge kamulaştırılmamış özel şahıslar tarafından kullanılan bir alandı. Bu durum oradaki sanayinin bütünlüğünü bozar diye biz demir yolları ile konuştuk. Demiryolları bunun üzerine proje değişikliğine gitti. Böylece Demiryolları bu uygulama projesini iptal etti. Ardında da yeniden uygulama projesine çıktı. Tekrar çıkarken de Sanayi Bakanlığının ikinci sanayi bölgesi ile ilgili vaziyet planını aldı ve ona göre yeniden kendi proje alanını belirledi. Proje alanına göre de ihalesini yaptı. Bu ihale 10 gün önce sonuçlandı. Yani 10 gün önce Lojistik Merkez uygula projesini Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları yapmış oldu. Ve şu anda firma hazırlığını yapıyor. İlgili firma bugünlerde gelip sondajlarını ve etütlerini yapmaya başlayacak. Uygulama projesi mevcut sanayi bölgesi ile ikinci organize sanayi bölgesi ve Paşaçayır Mahallesi yolundan Çimento Fabrikasına doğru çıkacak şekilde yapılacak. Aynı zamanda çimento fabrikasının yüklerini de organize sanayi bölgesi yanında lojistik merkezi üzerinden demiryollarına aktaracak şekilde bu proje hazırlıyorlar. Uygulama projesi sözleşesi 10 gün önce TCDDY ile firma arasına imzalandı işe başlandı. Firma uygulama projesini hazırlayacak. 360 gün olarak düşünülen proje süresinin yarıya indirilmesi konusunda 29 Kasım’da Sayın Başbakanımız Ahmet Davut oğlu Kars’a geldiğinde kendisine arz ettik. Başbakanımız da Ulaştırma Bakanlığı çalışanlarına kesinlikle sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması yönünde talimat verdi. Onlar da bir an önce uygula projesinin bitirilerek alanın kamulaştırılması ve bir an önce inşaata başlamaması için işi hızlandıracakları arz ettiler. Bizlerde Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç olarak, 25. Dönem Milletvekili adaylarımız Mehmet Uçum, Selahattin Beyribey, Ensar Erdoğdu ve İl Başkanımız Ali Şakir Yurdakoş ile birlikte, hiç kimsenin şüphesi olmasına ki bu işi sonuna kadar takip edeceğiz. Bu konu benim DLH geçmişimden bu zamana kadar ilgim ve bilgim dâhilindedir. Hiçbir kimsenin şüphesi olmasın ki Kars’ta kurulacak lojistik merkezin hiçbir yere gitme ihtimali yoktur.” dedi.

Reklamlar