Kocaeli Büyükşehir tramvay için çalışmaya Barlar Sokağından başlıyor

Kocaeli Büyükşehir tramvay için çalışmaya Barlar Sokağından başlıyor :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmeye hazırlandığı tramvay projesinde güzergahın açıklanmasının ardından, özellikle Şahabettin Bilgisu Caddesi’nde başlayan tedirginlik hat safhaya çıktı. Dün Barlar Sokağı olarak da bilinen mevkideki bina sahiplerine kamulaştırma tebligatları ulaşmaya başladı. Esnafa, “15 gün içinde belediyeye gelin” denildi!


BİNANIZI KAMULAŞTIRDIK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı Kamulaştırma Şube Müdürlüğü’nden gönderilen tebligatta işletme sahiplerine çağrıda bulunuldu ve şöyle denildi; “Maliki olduğunuz İzmit İlçesi, Kemalpaşa Mahallesi sınırları içinde bulunan, 257 ada, 11 parsel sayılı, 4 bağımsız bölümün, Tramvay projesi kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi encümeninin 04.03.2015 tarih ve 768 sayılı kararıyla kamulaştırılmasına karar verilmiştir. İlgili mevzuat gereği, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde uzlaşma komisyonu ile görüşme yapmak üzere belediyemiz Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’na gelmeniz gerekmektedir”.

OTELLER, BARLAR…
Otel Asya çevresindeki Barlar Bölgesi’nde toplanan barların bulunduğu binalar yıkılacak. Moody Bar, Barcelona Teras Bar, Baron Bar gibi binaların bulunduğu, 11 bar ve alkollü restoranın bulunduğu bina sahiplerine tebligat ulaştırıldı. Otel Asya bölgesinde irili ufaklı 70 işletme bulunuyor. Oteller, barlar, lokantalar, çay ocakları, büfelerin ağırlıkta olduğu noktadan tramvay geçecek. 13 Nisan’da tramvay ihalesi yapılacak.

BARLAR SOKAĞI, DAVA AÇACAK
Bölgedeki esnaflar kamulaştırma konusunda net bir bilgi ve açıklama alamadıklarını söylüyorlar. Bölge esnafı eğer bir kamulaştırma ve tahliye kararı alınırsa, kendilerine makul bir süre verilmesini de istiyorlar. Bar sahipleri ayrıca kazanılmış haklarının ne olacağını da merak ediyor, “Buradaki işletmeler için binlerce TL masraf yaptık. Mağdur olmak istemiyoruz” diyor. Barlar Sokağı esnafı, bugün sokakta geniş katılımlı bir basın açıklaması yapacak ve bu karara tepki gösterecek, ayrıca hukuk mücadelesi başlatacaklarını açıklayacaklar.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar