Marmarayın Gebze-Halkalı banliyö etabı 2017 yılına kaldıMarmarayın Gebze-Halkalı banliyö etabı 2017 yılına kaldı :Aydınlık’ın ulaştığı bilgiye göre, İspanyol OHL firmasının yarım bıraktığı Gebze-Halkalı banliyö hattını Çelikler Holding tamamlayacak. Bakanlık firmaya 24 ay süre tanıdı, bu durumda Gebze-Halkalı banliyö etabının en iyi ihtimalle 2017 yılında hizmete girmesi öngörülüyor

İstanbul’da Marmaray projesinin ikinci fazı olan “Kazlıçeşme-Halkalı” ve “Ayrılıkçeşme-Gebze” etaplarının yapımının İspanyol OHL firmasının işi durdurması nedeniyle çıkmaza girdiğini Türkiye Aydınlık’tan öğrenmişti. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu gelişme üzerine Ulaştırma Bakanlığı açıklama yaparak olayı doğrulamış ancak yapım sürecinin sekteye uğramayacağını savunmuştu.
Açılış en erken 2017’de
İstanbulluların sabırsızlıkla beklediği, 2015 yılında hizmete girmesi gereken Marmaray’ın Gebze-Halkalı banliyö hattını bu kez Çelikler İnşaat’ın üstlendiği ortaya çıktı.
Üst düzey bir TCDD yetkilisinin verdiği bilgiye göre, maliyet artışını bahane ederek işi durduran İspanyol OHL firmasının yarım bıraktığı projeyi Ankara merkezli Çelikler Holding tamamlayacak. Bakanlığın sözkonusu projeyi tamamlamak için firmaya 24 ay süre tanıdığı, bu durumda Marmaray’ın Gebze-Halkalı banliyö etabının en iyi ihtimalle 2017’de hizmete girebileceği öngörülüyor. Aynı yetkili, Çelikler İnşaat’la İspanyol OHL firması arasında devir teslimle ilgili görüşme trafiğinin sürdüğünü de kaydetti.
2012’DEN BERİ BANLİYÖ KAPALI
İstanbul’da ulaşım yükünün önemli bölümünü omuzlayan “Sirkeci-Halkalı” ve “Haydarpaşa-Gebze” banliyö treni hatları Marmaray projesi kapsamında 2012 yılında durdurulmuştu. 2 yıl önce kısmen hizmete açılan ve 5.5 milyar TL’ye mal olan Marmaray, sadece “Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme” arasındaki 14 km’lik bölümde ulaşım sağlıyor. “CR3” adı verilen projeye göre Kazlıçeşme-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze arasındaki banliyö hatları da elektriksel, mekaniksel ve yapısal olarak iyileştirilecek ve Marmaray’a entegre edilecek.
Gebze’den Halkalı’ya seyahat süresi 105 dakikaya inecek.
İLK DOĞUŞ BIRAKMIŞTI
Marmaray Projesi kapsamında Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi inşaat, elektrik ve mekanik sistemler ihalesi ilk olarak Şubat 2006’da yapılmıştı. İhaleyi Fransız Alstom, Japon Marubeni ile Türk Doğuş İnşaat’tan oluşan AMD Demiryolu Konsorsiyumu 863 milyon 373 bin euroluk teklifiyle kazanmıştı. Haziran 2007’de de yer teslimi yapılarak işe başlanmıştı. Ancak AMD, Mart 2010’da sözleşme kapsamında fesih bildiriminde bulunmuş; buna karşı Ulaştırma Bakanlığı yüklenicinin ileri sürdüğü nedenlerin geçersiz olduğu karşılığını vermişti. Bunun üzerine AMD, 13 Temmuz 2010’da ICC Tahkim’e başvurmuştu. Verilen bilgiye göre tahkim süreci hala devam ediyor.

Reklamlar