Nihat Özdemir Mega projelerin hepsiyle ilgiliyizNihat Özdemir Mega projelerin hepsiyle ilgiliyiz :Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Kanal İstanbul, üç katlı tüp geçit ve 3. Köprü bağlantı yollarının yapımı gibi projelerle ilgilendiklerini söyledi. Özdemir “İhaleye girip girmemek ise yaptığımız fizibilite sonrası belli olur” dedi.

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan 3. Havalimanı projesinin yapımı ve işletmesini kazanan konsorsiyumun içinde yer alan Limak Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, mayıs ayında ihaleye çıkarılması beklenen Kanal İstanbul, üç katlı tüp geçit ve 3. Köprü bağlantı yollarının yapımı ile ilgilendikleri söyledi. Bu projelerin çok büyük altyapı projeleri olduğunu belirten Özdemir “Bunların hepsiyle ilgileniriz, ihaleye girip girmeyeceğimiz ise yaptığımız fizibilite sonrası belli olur” dedi. Üçüncü havalimanının ilk etabı için 750 milyon euro köprü kredisi aldıklarını ve 4.5 milyar Euro tutarında kredi anlaşmasının mayıs ayı içerisinde imzalanacağını hatırlatan Özdemir “Kredi dört yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl vadeli olacak ve yedi Türk bankasından sağlanacak” dedi. Özdemir, toplam 10.5 milyar Euro’luk yatırım ile tamamlanacak havalimanının planlandığı gibi etabının 29 Ekim 2017’de hizmete açılacağını söyledi.

Enerji’ye bu yıl 1 milyar dolar

Ağırlıklı olarak enerji, taahhüt ve çimento sektörlerinde faaliyet gösteren Limak Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, kapasite artırım yatırımları ve yeni satın almalar yoluyla enerjideki kurulu güçlerini ve çimentodaki pazar paylarını yaklaşık iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Faaliyet gösterdikleri alan dışında yeni bir sektöre girmeyi düşünmediklerini vurgulayan Özdemir, mevcut sektörlerinde kalarak geçen yıl 3 milyar doları aşan cirolarını 2017 yılında 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Cirolarının yaklaşık yarısını sağlayan enerji sektöründe mevcut kurulu güçlerinin 3 bin megavat olduğunu söyleyen Özdemir, 3-4 yıl içinde 5 bin megavat’lık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Özdemir, bu yıl elektrik üretimi tarafına 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını da açıkladı.

Reklamlar