Özbekistan-Afganistan demiryolu hattını Taşkent işletecekÖzbekistan-Afganistan demiryolu hattını Taşkent işletecek  : Hayraton – Mezar-ı Şerif demiryolu hattı işletmesinni Özbekistan tarafından işletilmesi konusunda mutabık kalındı

Özbekistan’ın güneyini Afganistan’ın kuzey bölgesine bağlayan “Hayraton – Mezar-ı Şerif” demiryolu hattı daha önce olduğu gibi Özbekistan Demir Yolları devlet şirketi tarafından işletilecek.

Norma.uz sayfasının haberine göre Özbek şirketi ve Afganistan Halkla İlişkiler Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre Özbek tarafı işletme ücreti olarak her sene 19 Milyon ABD doları alacak.

Afganistan ile yapılan anlaşma üzerine 2011 yılında inşa edilen “Hayraton -Mezar-ı Şerif” demiryolu 106 kilometre uzunluğunda. Yeni demiryolu hattı kurulduğu günden beri Özbekistan devlet demiryolları şirketi tarafından çalıştırılıyordu.

“Hayraton – Mezar-ı Şerif” demiryolu resmi kaynaklara göre Afganistan’ın kuzey bölgelerine tarım ürünleri üretimi için gerekli ürün ve eşyaları taşıma amaçlı kullanılıyor.

Reklamlar