Sabuncubeli Tünel inşaatı durduSabuncubeli Tünel inşaatı durdu :İzmir-Manisa arasındaki Sabuncubeli Tüneli inşaatında çalışmalar, yüklenici firma Kocoglu Şirketler Grubu’nun iflası sebebiyle durdu.
Manisa-İzmir arasını karayoluyla 15 dakikaya indirmek için 9 Eylül 2011’de yapımına başlanan, hükümetin çılgın projeleri arasında yer alan Sabuncubeli Tüneli’nde çalışmalar firmanın iflas etmesiyle 4 Kasım 2014’te tamamen durdu.
YAPIMI KASIM’DA DURDU
İzmir için açıklanan ’35 İzmir 35 Proje’ arasında yer alan, yapımı devam ederken, yap-işlet-devret modeliyle ihaleyi alan Sabuncubeli AŞ’nin ana hissedarı Koçoglu Şirketler Grubu iflas etti. Tünelde çalışmalar 4 Kasım 2014’te durmasına rağmen yeni alıcı çıkmadığı için tekrar ihale edilemedi. Kamu kaynaklarıyla tünelin yapılması için de henüz bir adım atılmadığı için çılgın projesi hayal kırıklığı oldu.
Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürlügü’nden alınan bilgiye göre, yapıldığında Manisa-Izmir arasını karayoluyla 15 dakikaya indirecek. Sabuncubeli Tünelinin İzmir tarafında sol tüpte bin 416, sağ tüpte ise bin 341 metreye ulaşıldı. Tünelin Manisa tarafındaki giriş yapısında ise sol tüpte 70 metre, sağ tüpte 223 metre delinebildi. Toplamda sağ tüpte bin 564, sol tüpte bin 486 metre ilerleme sağlandı.
İHALE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Bitirilmesi halinde Sabuncubeli Tüneli projesi, Izmir-Manisa yolunun Sabuncubeli mevkiinde 2,8 kilometre tünel ve 1,24 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 4,4 kilometre uzunluğunda 2×2 şeritli yoldan oluşacaktı. Koçoglu Şirketler Grubu’nun finansman sıkıntısı sebebiyle tünelde çalışmalar 4 Kasım 2014 tarihinde durdu.
Karayollan İzmir 2. Bölge Müdürlüğü tarafından mevcut sözleşmenin feshi ve yeni yapılacak ihaleyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi, işçi alacaklar sözleşme kapsamında değerlendirilmekte olup konu ile ilgili kanuni prosedürün devam ettiği bildirildi.
sabuncubeli

Reklamlar