Tarihi taş köprü dünya mirası yolundaTarihi taş köprü dünya mirası yolunda :Edirne Valisi Şahin “Uzun Köprü’nün, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi, temmuzda UNESCO nezdinde görüşülecek”
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Uzun Köprü’nün, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinin temmuzda görüşüleceğini belirtti.
Şahin, valilikte gazetecilere yaptığı açıklamada, ecdadın büyük eserler bıraktığını söyledi.
Osmanlı Padişahı II. Murat’ın dünyanın sayılı taş köprülerinden biri olan Uzun Köprü’yü bugünlere miras olarak bıraktığını dile getiren Şahin, “Uzun Köprü’nün UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi, temmuzda UNESCO nezdinde görüşülecek. Biz çalışmalarımızı İngilizce ve Türkçe olarak hazırladık” diye konuştu.
Köprüye ilişkin çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdiklerini aktaran Şahin, şunları kaydetti:
“Köprünün onarımı da yapılacak. Şimdi buranın bir miktar parası mevcut. Diğer miktarın da Kalkınma Bakanlığı’ndan çıkması için çalışmalarımız devam ediyor. Öte yandan 2021’de Edirne’nin Dünya Kültür Başkenti olması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Bununla ilgili bilgileri de üç, dört gün önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarımızdan aldık. Bu konudaki hazırlıklarımızı yapacağız. 2021 Avrupa Kültür Başkenti olma müracaatımızı yapmış olacağız.”
– Uzun Köprü
Osmanlı döneminde II. Murat tarafından 1444’te yapılan tarihi taş köprü, 1392 metre uzunluğunda, 6,80 metre genişliğinde ve 174 kemeri bulunuyor. 15. yüzyılda yapılan dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzun Köprü’den turizm açısından yararlanılması amaçlanıyor.

Reklamlar