Yayaya Yol Veren Duyarlı Sürücü ÖdüllendirilecekYayaya Yol Veren Duyarlı Sürücü Ödüllendirilecek :Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Antalya il merkezinde bulunan tüm kontrolsüz yaya geçitlerinde yayaya yol veren sürücülere “Karayolu Trafik Haftası”nda çeşitli ödüller verileceği belirtildi.
Açıklamada, “Yaya Önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayat Boyu Öğrenme” isimli Avrupa Birliği Projesi’nin devam ettiği belirtilirken, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Antalya Valiliğinin koordinesinde 2011-2013 tarihleri arasında başarı ile yürütüldüğü, halen il genelinde ve ülke çapında yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği kaydedildi.
Projenin temel amacının, kültürel bir öğrenim süreci olması yönüyle, trafik kültürünün yayalara ve yaya kültürünün ise sürücülere öğretilerek, yenilikçi bir yaklaşımla toplum tarafından benimsenmesi olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
“Bu doğrultuda Avrupa Birliği ülkelerindeki ’Yaya Önceliği ve Güvenliği’ standartlarının ilimizde uygulanmasına yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunulmuştur. Ayrıca Bilinmelidir ki yaya geçitlerinde üstünlük, mutlak olarak yayalarındır. 2918 Karayolları Trafik Kanunu Madde 74 – Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. ‘Sarı Adam’ maskotuyla özdeşleşen proje çerçevesinde Antalya il merkezinde bulunan tüm kontrolsüz yaya geçitlerinde yayalarımıza saygı göstererek onlara yol veren sürücülerimiz KGY sistemlerinden MOBESE kameraları ile tespit edilecek, plaka bilgileri Polnet araç sorgu sisteminden sorgulanarak sürücüye ulaşılacaktır. Mayıs ayının ilk haftasında dünyada ve ülkemizde kutlanacak olan Karayolu Trafik Haftası’nda duyarlı sürücülere çeşitli ödüller verilecektir.”
yayaya-yol-veren-duyarli-surucu-odullendirile

Reklamlar