Bakanlık Marmaraydaki TCDD alanını AVM alanına dönüştürdüBakanlık Marmaray’daki TCDD alanını AVM alanına dönüştürdü : Şehrin nefes almasını sağlayacak kamusal alanları AVM ve rezidans olarak yapılaşmaya açması toplumsal tepki çeken AKP, bu yöndeki icraatlarını devam ettiriyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Marmaray güzergahında yer alan Zeytinburnu sahilindei Kazlıçeşme İstasyonu’nda TCDD’ye ayrılan 15 dönümlük alanın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plan değişikliğiyle ticari alana dönüştürüldüğünü açıkladı. Bu değişiklikle bu alana AVM yapılmasının yolunun açıldığını kaydeden Şehir Plancıları Odası, bu plan değişikliğine yasal yoldan itiraz gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Oda, yerel ve merkezi yönetimi sorumsuzca karar üretmekten vazgeçmeye davet etti. Taksim Gezi Parkı ve Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılmasına halk karşı çıkarken, iktidarı “AVM Partisi” olmakla eleştirmişti. Emirgan Parkı’nın bitişik arazisi ise tepkilere rağmen ticari alan olarak TOKİ Emlak Konut tarafından özel sektöre satılmıştı.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin açıklamasına göre 2015 yılının Ocak ayından bugüne İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 181, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü tarafından ise 22 imar planı değişikliği askıya çıkarıldı. Oda bu planlardan mayıs ayı içinde itiraz ettiği ikisini kamuoyuyla paylaştı.

Oda’nın itirazlardan ilki Bakanlık tarafından Kazlıçeşme’deki TCDD alanının AVM alanına dönüştüren plan değişikliği. Oda’nın açıklamasına göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarılan Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki “1578 Ada, 1 Parsele İlişkin Hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği” ile Halkalı-Gebze banliyö hattının Kazlıçeşme bölümünde yaklaşık 15 bin metrakerelik “TCDD Alanı” olarak belirlenmiş olan alan “Ticaret Alanına” dönüştürüldü.

İstanbul’un ana toplu ulaşım akslarından biri olan Halkalı-Gebze banliyö hattının Marmaray’a bağlanması, iki olan hat sayısının üçe çıkarılması amacıyla çalışma başlatılmış, Pendik-Gebze arasındaki banliyö seferlerine 29.04.2012 tarihinde, Kazlıçeşme Halkalı arasındaki banliyö seferlerine 01.03.2013 tarihinde, Haydarpaşa-Pendik arasındaki banliyö seferlerine ise 19.06.2013 tarihinde ara verilmişti. 2015 yılı ortalarında bitirileceği açıklanan çalışmalarda bugüne kadar herhangi bir ilerleme sağlanamadı.

Şehir Plancıları Odası’na göre “5793 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 43. Maddesinde TCDD Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetindeki taşınmazlardan işletmecilik fazlası olanların satışına ilişkin düzenleme dayanak gösterilerek onaylanan imar planı değişikliği ile bölgedeki yapı ve kullanıcı yoğunluğu artırılmakta, mevcut plan kararlarının üstünde ayrıcalıklı yapılaşma hakkı oluşturulmakta. Banliyö hattının iyileştirme çalışmaları nedeniyle atıl durumda kalan hattın nasıl değerlendirileceği, yalnızca TCDD tarafından alınan kiralama/satış kararlarına göre yapılması, mevcut kentsel sorunların çözümüne katkı sağlamayacağı gibi yeni sorunlar doğuracak.

Oda bu alanın AVM alanı olmasına şu gerekçeyle karşı çıktı: “İyileştirme gerekçesiyle kullanım dışı bırakılan Banliyö hattında yer alan taşınmazların, söz konusu raylı sisteme dair çalışmalar henüz tamamlanmadan ve İstanbul Raylı Sistem ulaşım şemalarında sergilendiği halde hizmete girmeden ticaret alanına alınıp muhtemel yeni bir AVM’ye dönüştürülmesi, kamu arazilerinin kontrolsüzce elden çıkarılması anlamını taşımakta.”

Bakanlığı imar planı yapım yetkilerini, kentsel sorunların çözümü için planlama esaslarını, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına uygun olarak kullanmaya ve sorumlu davranmaya davet eden Şehir Plancıları Odası açıklamasında, “İtirazlarımızın dikkate alınarak plan değişikliklerinin iptal edilmesi taleplerimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.” denildi.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.