Çin projesi ABD’yi kızdıracak!Çin projesi ABD’yi kızdıracak! : Çin Halk Cumhuriyeti, Atlantik’in kıyısından Pasifik Okyanusu’na uzanacak ve Brezilya ile Peru üzerinden geçecek dev bir demiryolu hattı oluşturuyor. Prof. Dr. Sencer İmer, uluslararası projeyi Ulusal Kanal’a değerlendirdi. İmer, demiryolu ağının Latin Amerika ülkelerini birleştireceğini ve milli bir bölge haline getireceğini söyledi. *** Profesör İmer’e göre Bu da Latin Amerika ülkelerinin Amerika Birleşik Devletleri baskısından kurtaracak.
Brezilya’nın Atlantik Okyanusu kıyısı ile Peru’nun Pasifik Okyanusu demiryolu ile birbirine bağlanacak. Dev projenin sahibi Çin Halk Cumhuriyeti.

Latin Amerika ile yaptığı ihracatın lojistik maliyetlerini azaltmak isteyen Çin Halk Cumhuriyeti, hammadde ve ürünleri bu hat üzerinden transfer edecek.

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer, projesiyi Ulusal Kanal’a değerlendirdi. İmer, Avrupa’yı Pakistan, İran ve Türkiye üzerinden Asya’ya bağlayan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı projesini ve “Çin Latin Amerika’da ikinci İpek Yolu’nu kuruyor” dedi.

Prof. Dr. Sencer İmer, Çin Halk Cumhuriyeti ile Brezilya arasındaki yakın işbirliği BRICS ülkelerine katkı sağlayacağından emin.

Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keqiang önümüzdeki günlerde yatırım anlaşmaları kapsamında Latin Amerika ülkelerine bir dizi ziyaret yapacak. Çin’in demiryolu projesinin yanı sıra, otomobil parçaları, enerji, limanlar ve hidroelektrik santrallerinin de yatırım kapsamına alabileceği kaydediliyor.

Reklamlar