Dünyanın devi CSR, Türkiyedeki fabrikası CSR MNG yi RayHabere açtı (Özel Haber)Dünyanın devi CSR, Türkiyedeki fabrikası CSR MNG yi RayHabere açtı : CSR-MNG Raylı Sistem Araçları San. Ve Tic. Ltd. Şti. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre dünyanın önde gelen raylı sistem araç üreticisi olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde kurulu bulunan CSR Zhuzhou Electric Locomotive Co. Ltd. ile Türkiye’de MNG Holding şirketi olan MAPA İnşaat ve Tic. A.Ş. tarafından , Ankara ilinde Ankara Sanayi Odası 1. (Sincan) Organize Sanayi Bölgesinde 108 bin m2’lik alanda kurulmuştur.

CSR-MNG Raylı Sistem Araçları San. Ve Tic. Ltd. Şti (CSR-MNG) üretim tesisi kendi sektöründe Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Fabrika sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Orta Doğu ve Balkanların kendi dalında ilk ve tek örneğidir. Üretim tesisi iki aşamada tamamlanmak üzere 108.000 m2’lik alan üzerindedir. Tamamlanan ilk aşama ile CSR-MNG yılda 200 adet yüksek teknoloji metro aracı ve bununla entegre 100 adet lokomotif üretim ve fabrika dinamik testleri de içeren bir kapasite ve kabiliyete sahiptir. İkinci aşamanın tamamlanması ile birlikte CSR-MNG ihtiyaç olabilecek diğer parça üretimlerinin yanı sıra yıllık 150 adet raylı sistem aracı ağır bakım, onarım ve yenileme çalışmaları için bir kapasite oluşturmuş olacaktır.

Şirketin temel üretim alanı Şehirlerarası Banliyö Tren Setleri, Hafif Raylı Sistem Araçları (HRS), Lokomotifler ,Manyetik Raylı Sistem Araçları, Süperkapasitör HRS ve Tramvaylar ve Hızlı Tren Setleri gibi farklı ihtiyaçlar için Raylı Sistem Araçları üretim ve bakım kapasitesine sahiptir.

CSR-MNG , hali hazırda Ankara Metro Projesi Araçlarının imalatını üstlenmiştir.Şu an fabrikada Çin ‘li ve Türk mühendis kadrosu koordinasyon içerisinde hem eğitim , hem knowhow transferi hemde üretim faaliyetlerini yürütmektedirler.Son teknolojik alet , ekipman , ve makinalar ile üretimin yapıldığı CSR-MNG fabrikasında Türkiye’de daha önce benzerini olmadığı üretimler göze  çarpmaktadır. Bunlardan en önemlilerden birisi de Metro Aracı Gövde İmalat Hattı.Türkiye’de henüz ve halen CSR-MNG fabrikası dışında ne özel ne de Kamu işletmelerinde böyle bir tesis bulunmamaktadır.Bu üretim tesisinin Türkiye Raylı Sistemler Endüstrisinin gelişmesine şimdiden katkıları gözlemlenmeye başlamıştır. Diğer Taraftan CSRMNG fabrikasının sahip olduğu özel üretim süreçleri , DB ve SNCF kriterlerinden olan iklimlendirilmiş yapıştırma süreçleri uygulama tesisi ve dinamik test hattı gibi , CSR-MNG’nin hedeflerinin Türkiye’den Dünya Raylı Sistemler pazarına özellikle Avrupa , Ortadoğu , Afrika ülkelerine ihracat yaparak ülkemizin 2023 ihracat hedefine katkıda bulunmaktır.

CSR-MNG şirketi , Türkiye’nin her bölgesinde 250’nin üzerinde yan sanayi ile irtibat kurmuş, saha ziyaretleri yapmış ve bu yan sanayilerle farklı komponentlerin tedariği için sözleşmeler gerçekleştirmiştir.Sözleşme imzalanan tedarikçilerle sadece arz-talep ilişkisi kurulmamış , aynı zamanda Raylı Sistemler Endüstrisinin gerekliliklerinin karşılayabilmeleri için bir eğitim ve danışmanlık süreci de CSR-MNG tarafından kendilerine sürekli eğitim faaliyetleri çerçevesinde sunulmuştur. Şu an Ankara Metro Projesi araçlarında Türkiye’deki Tedarikçilerin parçaları kullanılmaktadır ve bu süreç hergeçen gün yeni sözleşmeler yapılarak devam etmektedir. Buna ilaveten ; CSR Şirketinin Çin Pazarındaki gücü ve Tedarikçi ağı içerisinde yer alan diğer Çin’li firmalar, CSR-MNG Şirketinin kurulması ve fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte yatırım amaçlı olarak Türkiye’ye sürekli teknik ve ticari ziyaretler yaparak Türkiye içerisinde farklı bir potansiyel oluşturmaya başladığı izlemlenmektedir.

CSR-MNG Şirketi sosyal sorumluluk alanında öncü olmayı, Türkiye’de demiryolu taşımacılığı sektörünün gelişmesinde destekleyici güç olmayı, Türkiye pazarını destekleyerek, Ortadoğu Afrika ve Avrupa pazarına genişlemeyi ve kullanıcılarına teknolojik,kaliteli ,yenilikçi ve doğa dostu araçlar sunmayı hedeflemektedir.

Reklamlar