Durmazlar Makinanın olmazsa olmazı AR-GEDurmazlar Makina’nın olmazsa olmazı AR-GE :Türk makine sektörünün global oyuncusu Durmazlar Makina, üretiminin yüzde 80’ini ihraç ediyor. Şirket 120 ülkede DURMA markasıyla Türkiye’nin adını dünyaya duyuruyor

İlk ihracatını 1975’te yapan Durmazlar Makina ihracat rakamını 110 milyon doların üstüne çıkardı. Bu başarının altında Durmazlar’ın güçlü AR-GE yapısı, sektörde 60 yıla yaklaşan deneyim ve değerlerin korunduğu bir aile şirketi yönetimi yatıyor. Durmazlar, 2010’da kurduğu AR-GE merkeziyle de sektörünün ilkleri arasında yerini alıyor. Durmazlar Makina A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, AR-GE’ye verdikleri önemi son 3 yıldır Türkiye’de en fazla patent başvurusu yapan ilk 10 şirket arasında yer almaları olarak gösteriyor. AR-GE bölümünde hem raylı sistemler hem de makine bölümü için geliştirmeler yapan 75 kişi çalışıyor. Gelecek vizyonunu makine ve raylı sistemler üzerine kuran Durmazlar Makina, bugün dünyanın 7’nci tramvay markası olan İpekböceği’nin de üreticisi. Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’ni üreten Durmazlar Makina, raylı sistem ulaşım araçlarının yerlileştirilmesinde de önemli bir oyuncu olarak öne çıkıyor. Durmazlar tarafından üretilen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşımda kullanılan 6 araç 1,5 yıldır Bursa yollarında çalışıyor. Ürün gamında tek yönlü tramvay, çift yönlü tramvay ve ‘Green City’ olarak adlandırılan hafif raylı metro aracı bulunan Durmazlar’ın yıllık üretim kapasitesi 100 araç. Durmazlar son olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şubat ayında yaptığı 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı ihalesini kazandı. DURMARAY markasıyla global pazarı da hedefleyen Durmazlar’ın bu alanda işbirlikleri de bulunuyor. Hızlı tren bogielerini üretip yurtdışına ihraç eden Durmazlar, bu sayede teknoloji transferi yaparak katma değeri yüksek ürünlerin ihracatını da sağlıyor. Durmazlar’ın Aselsan ile de ulaşım araçları geliştirme projelerinde işbirliği anlaşması bulunuyor. Anlaşma kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen tramvay, metro, bölgesel tren ve yüksek hızlı projelerinde yer alacak kritik elektrik- elektronik sistemler, Durmazlar firması tarafından geliştirilen raylı ulaşım araçlarına entegre edilecek.

AMAÇ MİLLİ BİR MARKA YARATMAK
Türkiye’de 2023’e kadar kent içi raylı sistem ulaşım araçları pazarı, metro olarak 6 bin, tramvay olarak 500, hafif raylı sistem olarak da 350 adet. Bu ihtiyacın parasal değeri ise ithal araçlarla 14,7 milyar doları buluyor. Yüzde 60 yerlilik oranıyla 9,6 milyar dolara bu üretimin Türkiye’de yapılabileceğine inanan Durmazlar, milli bir marka yaratmak ve yerlilik oranını her geçen gün daha da artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Reklamlar