Gaziantepteki 28 tramvayın çürümeye terk edildiği iddiaları asılsızGaziantepteki 28 tramvayın çürümeye terk edildiği iddiaları asılsız :Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Haberde yer alan 2013’te sözleşmesi imzalanarak alınmış tramvayların ‘çürümeye terk edildiği’ iddiaları asılsızdır”

Gaziantep’teki “28 Tramvay Gaziantep’te Çürümeye Terk Edildi” başlığıyla bazı medya organlarında yer alan haberin gerçekleri yansıtmadığı bildirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, raylı sistem işletmesinde 1972 model (PT-8) ve 1994 (TFS) model olmak üzere iki tip tramvay bulunduğu belirtildi.

Tramvaylardan 1972 model olanların, Almanya’nın Frankfurt şehrinden 2010’da 15, 2013’te ise 10 adet alındığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem işletmemizde günlük 21 tramvay aktif olarak kullanılmaktadır. Geriye kalan 4 tramvayın günlük bakım ve arızaları giderilmektedir. Bu marka tramvaylar halen Frankfurt şehrinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Habere konu olan, 21.06.2013’te sözleşmesi yapılan ikinci tip tramvay ise 1994 model Alstom yapımı TFS tipidir. Bu tramvayların alımları öncesinde gerekli mühendislik ve teknik çalışmaları yapılmış olup, araçların hattımızla herhangi bir uyumsuzluğu bulunmamaktadır. Tramvaylar gece işletme sonrası, işletme hattında test sürüşlerine çıkarılmaktadır.”

Tramvayların alımının Devlet İhale Kanunu’na göre yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, sürecin çok detaylı ve uzun olduğu vurgulandı.

Ön hazırlıkların tamamlanmasının ardından bakım çalışmalarına başlandığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Her farklı tramvayda vatmanların aracı kullanabilmeleri için eğitimler de devam etmektedir. Yapılan tedarik, eğitim, bakım, yenileme ve test çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2015 sonu itibari ile araçlar kademeli olarak işletmeye alınacaktır. Ayrıca bu araçların 8’i 2016 sonuna kadar Kayseri Büyükşehir Belediyesine kiralık olarak verilmiştir. Haberde yer alan 2013’te sözleşmesi imzalanarak alınmış tramvayların ‘çürümeye terk edildiği’ iddiaları asılsızdır.”

Reklamlar