Giden Trenin ArdındanGiden Trenin Ardından : İstanbulluların 1955 yılında Sirkeci-Halkalı arasında başlayan banliyö tren yolculuğu, 2013 itibarıyla son buldu. Yenileme çalışmaları sebebiyle kapatılan tren hattı, yerini daha modern Marmaray projesine bıraktı. Arkasında ise yarım asırlık insan hikâyeleri…

Tren güzergâhında oturan mahalle sakinleri önce sevinçle karşılamış hattın kapatılmasını. Daha modern, daha konforlu bir görünüme dönüşecek olması umutlandırmış onları. Hattın yıllar boyunca nasıl bir iz bıraktığını ise istasyonlar sessizliğe gömülünce hissetmeye başlamışlar. Sürekli kullananlar için banliyö sadece bir ulaşım aracı değilmiş. Yaklaşık 50 yıl önce başlayan ilk seferinden bu yana bir kültür oluşturmuş İstanbul’da. Her gün aynı istasyonda, aynı saatte karşılaşan yolcular, her trene binişinde aynı koltuğa oturup, aynı gazeteyi okuyan fötr şapkalı amcalar, her tren gelişinde heyecanla sokağa fırlayan çocuklar, işyerine istasyonun ismini veren esnaf… Hepsi banliyö kültürünün bir parçası olmuş. ‘Özlüyor musunuz?’ diye sorduğumda her biri farklı hikâyeler anlatıyor. En fazla da trenin sesini ve istasyona gelip giden kalabalıkları özlüyorlar.

Yenileme çalışmaları başlayınca eski istasyonlar kapatılmış, bazıları ise yıkılmış. İstasyon alt geçitleri ise hâlâ kullanılıyor. Güzergâh üstündeki esnaf, eskisi gibi iş yapamıyor artık. Kıraathanelerin eski hareketliliği yok.

Şimdi ise daha modern tren hattıyla birlikte hat üzerinde yepyeni bir kültürün oluşacağı umudunu taşıyorlar.

 

Reklamlar