Hakkari-Çukurca yolu tehlike saçıyorHakkari-Çukurca yolu tehlike saçıyor :Hakkari-Çukurca arasında Zap Nehri boyunca uzayan keskin virajlı yolda herhangi bir bariyer veya önlem olmayışından kaynaklı her yıl onlarca araç nehre devriliyor. Son bir ayda 7 kişiye mezar olan yol için yetkililer sessizliğini koruyor.
Hakkari-Çukurca, Yeniköprü-Yüksekova karayolları üzerinde her yıl yetkililerin sorumsuzluğu ve tedbirsizlik nedeniyle onlarca kaza meydana geliyor. Son 10 yıl içerisinde Çukurca-Hakkari ve Yeniköprü-Yüksekova karayolunda onlarca araç Zap Nehri’ne uçtu ve meydana gelen bu kazalarda onlarca kişi yaşamını yitirdi. Nehre uçan araçlardaki cenazeler debinin yüksek ve arazinin sarp olmasından dolayı uzun uğraşılar sonucu bulunurken, bugüne kadar en az 10 cenazeye ise halen ulaşılamadı.
Zap Nehri’ne son bir ayda 2 araç uçtu. 4 Mayıs günü nehre devrilen araçta bulunan 5 yurttaş yaşamını yitirirken, yurttaşların cenazelerine ise bir gün sonra ulaşılabildi.
En son 26 Mayıs günü Şırnak’ın Silopi ilçesinden akraba ziyaretinden köylerine dönen 4 yurttaşın bulunduğu araç nehre uçtu. 2 yurttaş kendi çabaları ile kazadan kurtulurken, bir yurttaşın cenazesi iki gün sonra bulundu. Enver Adıyaman adlı yurttaşın cenazesine ise hala ulaşılamadı.
Yaklaşık 150 kilometre uzunluğundaki Hakkari-Çukurca ve Yeniköprü-Yüksekova karayollarının sadece 5 kilometresinde bariyerlerin oluşu adete yaşanan kazalara davetiye çıkarıyor. Onlarca keskin virajın bulunduğu yolda, keskin virajlarda bulunması gereken bariyerler, düzlük yollara yapılmış. Konuştuğu her yerde Hakkari’ye yapılan duble yollar ile övünen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hakkari milletvekili adaylarının övündüğü yollardaki tedbirsizlik her geçen gün onlarca yurttaşa mezar oluyor.
Özellikle bahar aylarında yağış nedeniyle meydana gelen kazaların bir başka nedeniyse yol kenarlarında bulunan kayalıklar. Sık sık yola düşen kayalar için de herhangi önlem alınmış değil. Kazaların yaşanmasında almadığı önlemler ile birinci dereceden sorumlu olan Hakkari 114’üncü Karayolları Şefliği ise yaşanan kazalara seyirci kalıyor. Defalarca başvuruda bulunulmasına rağmen, Karayolları Şefliği yaşanan durum karşısında sessizliğini koruyor. Yurttaşların yanı sıra Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Başkanlığı yetkilileri de yollardaki bu eksikliğin giderilmesi için Karayolları Şefliği’ne resmi başvuruda bulundu.
Yaşanan kazalar ve yollardaki önlemlerin yetersizliği hakkında görüşmek aradığımız Karayolları Şefliği yetkilileri ise sorularımızı yanıtsız bıraktı.
hakkari-cukurca-yolu-tehlike-saciyor

Reklamlar