İklimin Ulaşıma Etkisi Nelerdirİklimin Ulaşıma Etkisi Nelerdir :Ülkemizde çok farklı iklim türleri yaşanmaktadır. İklimin ulaşım üzerinde oldukça büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle farklı iklim tipleri görülen yerlerde farklı araçlar kullanılmaktadır. Çünkü insanlar yaşadığı yere uygun araçları tercih ederler.
Ülkemizde yıl boyunca genel olarak sisli havalara sahip yerlerde karayolu, hava yolu, deniz yolu ulaşımı bu durumdan kötü etkilenmektedir. İnsanların bir yere ulaşımını sağlarken pek çok kazaya kurban gitmeleri muhtemeldir. Sisli olan yerlerde araç kazaları çokça yaşanır. Uçaklarda bile sinyal vericilerin bulunmaması durumunda pek çok kaza meydana gelebilmektedir.
Ülkemizde bazı mevsimlerde uzun süre kar yağışına maruz kalan yerlerdeki sürücüler araçlarına hakim olmakta sıkıntı yaşarlar. Karayolları; buz tutarak kaygan hale gelir. Karlı günlerde deniz taşıtları denizde güveni bir biçimde ulaşım sağlayamazlar. Hava taşıtları ise yaşanan don nedeni ile iniş ve kalkışlarda sorunlarla karşılaşır. Çoğu zaman ise uçakların depoları bile donar.
Ülkemizde yıl boyunca bolca yağmur alan yerlerde karayolu ulaşımı bu durumdan çok etkilemez. Ancak deniz ulaşımı bu durumdan direk olarak etkilenir. Çünkü dalgalardan dolayı batma riski görülebilir. Hava yolu ulaşımında ise yıldırım çarpması nedeni ile sorunlar yaşanır. Uçakların motorlarında mekanik arızalar yaşanır. Bu nedenle düşme tehlikesi görülür.
Ülkemizde yıl boyunca yüksek sıcaklıklarda seyreden yerlerde ulaşımda insanlar sorunlar yaşayabilir. Çünkü bunalarak kalp krizi, bayılma yaşayabilirler. Araç kullanırken bilincini kaybedebilirler. Araç lastiklerinde erimeler görülebilir ve istediklere yerlere sorunlarla ulaşabilirler. Demiryolları rayları bazen fazla genleşerek kazalara yol açabilir.
iklimin-ulasima-etkisi-nelerdir

Reklamlar