Karayolu taşımacılığında kalifiye şoför sıkıntısıKarayolu taşımacılığında kalifiye şoför sıkıntısı :TOF Genel Sekreteri Ertürk: – “Karayolu taşımacılığı sektörü olarak yetişmiş eleman ve şoför sıkıntımız var. Artık usta-çırak ilişkisiyle şoför yetişmiyor”
Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Sekreteri Nusret Ertürk, karayolu taşımacılığında yetişmiş eleman ve şoför sıkıntısı çektiklerini belirterek, usta-çırak ilişkisiyle şoför yetişmediğini söyledi.
Ertürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, karayolu taşımacılığı sektörünün hem işletme hem de araç sayısı bakımından küçüldüğünü anlattı.
Ülkede sivil havacılığın gelişmesi ve hızlı tren ağının genişlemesinin sektörün küçülmesindeki önemli iki etken olduğuna dikkati çeken Ertürk, 500 kilometrenin üzerindeki mesafelerde hızlı tren ve uçağın tercih edildiğini dile getirdi.
Ertürk, otobüsle taşımacılığın yine de varlığını koruyacağını kaydederek, “Fonksiyonlarını hiçbir zaman yitirmeyecek. Türkiye’de entegre taşımacılık modelleri gelişecek. Havaalanından ve hızlı tren istasyonundan vatandaşı alıp çevredeki il ve ilçelere götürmeye yönelik taşımacılık modelleri gelişecek. Otobüsçülük ve yolcu taşımacılığı bitmez. Sektör olarak küçüleceğiz ama daha kaliteli, daha nitelikli hizmet verilecek” diye konuştu.
“Kendini geliştiren herkese sektörümüzün kapısı açık”
Ertürk, iyi otobüs şoförünün yolcularına ve işine saygı duyması, kendisini geliştirmesi gerektiğini vurguladı.
Teknolojik gelişmeler ve yeniliklerin takip edilmesi gerektiğini aktaran Ertürk, “En az bir dil bilen, tutum ve davranışlarıyla örnek insanlar, bizim için mükemmel şoför olabilirler. Tecrübe, görünüm, giyim, bunlar çok önemli. Bunları başarabilen, kendini geliştiren herkese sektörümüzün kapısı açık. Bu insanlara iş vermekten memnuniyet duyarız” ifadesini kullandı.
Ertürk, “Karayolu taşımacılığı sektörü olarak yetişmiş eleman ve şoför sıkıntımız var. Artık usta-çırak ilişkisiyle şoför yetişmiyor” diyerek, şoför yetiştiren okulların artırılması ve müfredatlarının geliştirilmesini faydalı gördüklerini sözlerine ekledi.
karayolu-tasimaciliginda-kalifiye-sofor-sikintisi

Reklamlar