Kayseri Büyükşehir Belediyesi ulaşıma can kattıKayseri Büyükşehir Belediyesi ulaşıma can kattı :Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 36 yeni otobüs için tanıtım programı düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ak Parti Kayseri Milletvekili Adayı Mehmet Özhaseki, davetliler ve vatandaşkar katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, “Bildiğiniz gibi kent içi toplu taşımada Kayseri Büyükşehir Belediyesi hala başkalarının hayal bile edemediği dolmuşları kaldırma sistemini yaptı. Arkasından gelirleri ortak bir havuzda topladı ve kayıt altına aldı. Bunları hala yapmak bir tarafa teşebbüs edemeyen diğer büyük şehirlerin gücü yetmiyor. Bu konuda Türkiye’de ilk belediye olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. 37 yeni otobüs aldık. 22 tane daha önceden almıştık. Yılbaşından beri aldığımız otobüs sayısı 77 oldu. Toplu taşımada ki ihtiyaçlarımızı karşılamak için doğalgazlı ve çevreci otobüsleri sisteme almış olacağız. Bunun yanında da 30 tane raylı sistem aracı aldık. bunları da yılbaşından itibaren yavaş yavaş önümüzde ki yıl sonuna kadar devreye alınacak. Bunları devreye alana kadar acil ihtiyacımızı karşılayalım diye Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin elinde bulunan 8 aracı da geçici olarak aldık” ifadelerini kullandı.

Eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Adayı Mehmet Özhaseki ise, toplu taşımada örnek uygulamalar gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Raylı sistemi Kayseri’ye kazandırmak için çok uğraşlar verdik. Üçlü koalisyon döneminde para pul istemediğimiz halde izin bile vermediler. Abdullah Gül Bey’i başbakanlığı ile birlikte raylı sistemin önü açıldı ve benden önceki üç başkanın da yapmak için çaba sarfettiği raylı sistemi nihayet şehre kazandırdık. Şimdi ana aksta raylı sistemin, kılçık hatlarda doğalgazlı halk otobüslerinin çalıştığı bir toplu taşıma sistemimiz var. Buradaki havuz sistemini de ilk kez Türkiye’de biz uyguladık. Böylece hem belediye hem de halk otobüsçüleri, kazançtan adilce ve eşit şekilde pay alır hale geldi. Bu şekilde olunca da kamu barışı içerisinde iş yapılır oldu. Bu da kaliteyi artırdı” dedi.

Konuşmaların ardından Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e bir teşekkür plaketi ile maket otobüs ve anahtar hediye edildi. Düzenlenen program, protokolün otobüsleri incelemesi ve Başkan Çelik ile belediye yetkilileri eşliğinde şehir turu yapılması ile sona erdi.

Reklamlar