Konak Tünelleri 10 yılda maliyetini kurtaracak

Konak Tünelleri 10 yılda maliyetini kurtaracak :İzmir trafiğine soluk aldıracak Konak Tünelleri’nde geri sayım başladı. Günde 40 bin aracın kullanacağı tünel, İzmirlilerin yılda 30 milyon liradan fazla yakıt tasarrufu etmesini sağlayacak ve 10 yılda maliyetini çıkaracak
İzmir trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak Konak Tünelleri bu hafta açılacak. 2015 Genel Seçimleri nedeniyle görevinden ayrılan Karayolları 2’nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, günde 30-40 bin arabanın kullanacağı Konak Tüneli’nin İzmirlilere yılda 30 milyondan fazla yakıt tasarrufu sağlayacağını söyledi. İzmir için vaadedilen 35 proje arasındaki Konak Tüneli’nin giriş çıkışları sayesinde şehrin dört bir yanına yeni geçiş güzergahı sağlanacak. Konak-Yeşildere arası 5 dakikaya düşecek. İzmir’in Batı’dan sahil yolunu kullanarak Bornova, Buca, Gaziemir, Karşıyaka, Çiğli, Kemalpaşa ve Manisa yönüne gitmek isteyenler bu tünelle şehir merkezine girmeden Yeşildere’ye geçebilecek.
Yeşildere’den başlayacak tünel, Konak Kadın Doğum Hastanesi ile İzmir Arkeoloji Müzesi arasında yüzeye çıkacak. Tünelden çıkan araçlar, Konak’taki mevcut üst köprüyü kullanarak Mustafa Kemal Sahil Yolu’na bağlanacak. Günde 40 bine yakın aracın kullanacağı hesaplan tünel, İzmirlilerin yılda 30 milyon liradan fazla yakıt tasarrufu etmesini sağlayacak. Karayolları 2’nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, 310 milyona mal olan tünelin 10 yılda maliyetini çıkaracağını söyledi.
Son rötuşlar yapılıyor
Seçimler nedeniyle görevinden ayrılan 2’nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, projenin detaylarını şöyle anlattı: “20 Mayıs itibariyle bütün bağlantı yolları, her türlü işaretlemeleriyle tamamlanacak. Şu anda tünelde elektro mekanik işlerin son aşamasına gelindi” dedi.
Konak Tüneli’nin açılmasıyla, YKM önünde yaşanacak yaya trafiğinin çözümünün de Karayolları tarafından planlandığını belirten Uraloğlu, “İzmirlilere özel bir üstgeçit projesi hazırladık. Proje bitmek üzere, onaylandığında hemen imalatına geçilecek ve yıl sonuna dek tamamlanacak. Bu proje nedeniyle YKM Konak önünde sıkışıklık olacağı söyleniyor ancak ilk etapta sadece yaya trafiği nedeniyle olabilir. Üstgeçit bitince bu sıkıntı da ortadan kalkar” dedi.
FATİH ŞENDİL
‘Trafik sıkışıklığı sorununu çözeceğiz’
İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, “Trafik yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerden Çankaya’nın araç yükü de tünel sayesinde azalacak. Tünelden çıkan araçlar, Konak’taki mevcut üst köprüyü kullanarak Mustafa Kemal Sahil yoluna bağlanacak. Ancak bu bölgenin sıkışacağı söyleniyor. Biz Denetleme Şube Müdürlüğü olarak bölgede her türlü tedbiri alacağız. Ekiplerimiz orada vatandaşın ilk etapta karşılacağı sorunlar için gerekli önlemleri alacak” dedi.

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.