Konya iş dünyasında ‘Metro’ sevinci

Konya iş dünyasında ‘Metro’ sevinci : Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından müjdesi verilen Konya Metrosu projesi iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandı. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, projeyi Konya için büyük bir yatırım olarak nitelendirerek “Başta Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu olmak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a ve projeye emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Öztürk, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Anadolu’daki ilk başkentimiz Konya’nın, diğer başkentler Ankara’ya ve ardından İstanbul’a Yüksek Hızlı Tren ile bağlanmasından sonra, şehir içi ulaşımını rahatlatacak Konya Metrosu yatırımına da başlanacak olması şehrimizin gelişmesi yönünde büyük bir adım olmuştur. Konya gelişen sanayisi ve üretim gücüyle birlikte aldığı bu lojistik destekler, ülkemizin de rekabet gücünü artıracak, Anadolu’nun artan önemini daha da pekiştirecektir. 3 Milyar TL’ye mal olacak proje Konya’ya Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olarak tarihe geçecektir. Yüksek Hızlı Tren hattı olan dört şehirden biri olan Konya, metrosu olan dört şehirden de biri olacaktır.

Hükümetimizin Konya’nın ulaşım alt yapısı projelerine verdiği önem iş dünyası olarak bizleri mutlu etmektedir. ‘Konya’yı merkez şehir yapacağız’ diyen Başbakanımızın birbiri ardına şehrimize büyük yatırımlar kazandırması, Konya olarak bizleri gururlandırmaktadır. Konya Metrosu’nun şehrimizin gelişimine büyük katkılar sağlayacağını, özel sektör olarak bu avantajı en iyi şekilde kullanacağımızı düşünüyoruz. Şehrin değerini artıracak metro yerli ve yabancı yarımcıların Konya’yı tercih etmelerine katkı sağlayacak. Konya turizmini hareketlendirecek Metro, hizmetler sektörü başta olmak üzere, Konya esnafına önemli girdiler kazandıracaktır. Ayrıca talebimiz doğrultusunda sanayi bölgelerine raylı ulaşımın sağlanacak olması da son derece olumlu bir girişimdir. Sanayimizin en büyük sorunu olan eleman sıkıntısına çözüm oluşturacaktır. Ayrıca metro sayesinde Konya’daki üniversitelerin tercih edilirliği artacaktır. Hızla büyüyen ve gelişen Konya’nın ulaşım sorununun çözümüne büyük katkı yapacak Konya Metrosu’nun şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum”.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.