Mevlana Kavşağı Gün SayıyorMevlana Kavşağı Gün Sayıyor :Antalya Bayakşehir belediyesi tarafından Ocak sonunda inşaasına başlanan ve Mayıs sonunda tamamlanması planlanan Mevlana köprülü kavşağında Türkiye’de ilk kez deprem izolatörü kullanıldı. 375 metre uzunluktaki köprülü kavşakta Kayar Mesnet olarak tasarlanan 24 adet deprem izolatörü bulunacak.
Antalya trafiğini rahatlatacak projelerden biri olan Mevlana Kavşağı’ndaki çalışmalar bu ay sonunda tamamlanarak hizmete açılacak. Adnan Menderes Bulvarı ile Kızılırmak Caddeleri’ni birbirine bağlayacak şekilde yapılan üst geçit ile 3 katlı hale getirilen kavşak güzergah üzerinde ışıkta beklemeden trafik akışını sağlayacak. Trafik ışıkları nedeniyle yaşanan yoğunluk ortadan kalkacak.
Yaklaşık 10 milyon liraya mal olan köprü toplam 10 ayak üzerine inşa edildi. Toplam uzunluğu 375 metre olan köprünün beş açıklığı bulunuyor. Bir açıklıkta 55 metre geçilen köprü bu yönü ile Türkiye’nin en uzun ardgermeli kavşağı unvanını aldı. Ardgerme işlemi için toplam 110 kilometre çelik halat kullanıldı. Köprü imalatının toplamında 8000 m3 beton; 800 ton demir kullanıldı. Mevlana Kavşağı’na Türkiye’de ilk defa kayar mesnet olarak tasarlanan toplam 24 adet deprem izolatörü monte edildi. Mevlana Kavşağı teknik özellikleri kadar dış görünüşü ile de Türkiye’nin en önemli üstgeçit çalışmalarından biri oldu. Kavşak dış görünüş olarak da asmalı köprü formunda dizayn edildi.

 

Reklamlar