Silivri E-5 Karayolu Düzenleme Önerileri GörüşüldüSilivri E-5 Karayolu Düzenleme Önerileri Görüşüldü :Başkan Işıklar’ın girişimleriyle E-5 Karayolu ve Yan Yolları için alternatif yol düzenleme önerileri hazırlayan İstanbul Teknik Üniversitesi mühendisleri, projelerin simülasyonlarını gerçekleşen toplantıda kamuoyuyla paylaştı.
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri’yi 2 ayrı kesime bölen E-5 koridorunun yeniden düzenlenerek karşı bölgeye (Toplu Konutlar Bölgesi) geçişlerin arttırılması ve trafik sıkışıklığının azaltılmasına ilişkin İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ergün ve bir grup heyetle görüşerek, sorunun çözümü için alternatif yol düzenleme projesi önerileri hazırlanmasını istemişti. Üç ay boyunca yapılan gözlemler ve trafik sayımları sonucunda, bilimsel yöntemlerden trafik simülasyonu kullanılarak, Silivri E-5 koridorunu geçmek için, bölgedeki trafik sorununa da çare olabilecek, 4 değişik alternatif proje Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantı ile tanıtıldı.
IŞIKLAR;“ŞEHRİN SOSYAL VE EKONOMİK GELİŞİMİNDEKİ ENGEL ORTADAN KALKACAK”
Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, esnaf, teknik kişi ve kurumların yer yer aldığı toplantıda konuşan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar şunları söyledi; “Yıllardır kangren olmuş bir sorun, bir şehrin büyümesinin getirdiği olumsuzlukları hep birlikte izole etmek zorundayız. Silivri’nin planlama sürecinde çok önemli bir aşama kaydedecek. E-5 Karayolu bütün Trakya’nın boğazını kesen bir bıçak gibi. Şehrin ekonomik ve sosyal gelişmesini önemli ölçüde etkiliyor. Şehrin üst tarafında ticaret ve sosyal hayat gelişmiyor, kimse gidip toplu konutlar bölgesinde yatırım yapmak istemiyor. Şehrin üst kısmında 60 binin üzerinde insan yaşıyor. Bir tane market var. Günü birlik büfelerle idare etmeye çalışıyoruz. Neden? Ulaşım zorluğu, şehrin yukarısında ticaret gelişimine engel, ticari mekânlar oluşmuyor. Orada da ihtiyaçlar başlayacak, ulaşım gelişmenin önünde büyük bir engel. Biz sadece şehrin bir tarafında trafiği rahatlamanın ötesinde, Silivri’nin geleceği ile ilgili önemli bir sorunu çözmüş olacağız.
“E-5 ALTINA SIKIŞMIŞ TRAFİK YOĞUNLUĞUNU ÇÖZECEĞİZ”
Sosyal ve ekonomik hayatı şehrin üst kısmına da taşıyarak, sahil kesimindeki bu yoğunluğu göreceli olarak yukarı almamız lazım. Diğer bir amacımız da iki- üç merkezli bir şehir oluşturmak, tek merkeze sıkışmamak. Bunun sebebi şehirdeki kent rantlarının değerlenmesini sadece bir yere yapıp haksızlık ediyoruz. Vatandaş aynı vergiyi ödüyor, aynı şartlarla, eşit ve adil yaşamasını sağlamak bizim görevimiz. Silivri’nin E-5 altına sıkışmış trafik yoğunluğu çözerek yakın gelecekte daha da artacak yoğunluğa karşı önlem almalıyız. Bu sorunu alternatif yol düzenleme önerileriyle çözeceğiz.”
DOÇ. DR. MURAT ERGÜN ALTERNATİF YOL PROJELERİNİ ANLATTI
İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Bölümü Öğretim Üyesi, Trafik Mühendisi Doç. Dr. Murat Ergün, 1. E-5 Karayolunun Sinyalize Kavşakla Geçilmesi Önerisi, 2. E-5 Karayolunun U Şeklinde Üstgeçit İle Geçilmesi Önerisi, 3. E-5 Karayolunun Dolgu ile Kaldırılıp, Yeni 2 Altgeçit Yapılması Önerisi ve 4. olarak da E-5 Karayolunun Öngermeli Köprü ile Geçilmesi Önerisini simülasyonlar eşliğinde paylaştı. Alternatif projelerin ekonomik yönden yaklaşık maliyetlerini ve karşılaştırmalarını da yapan Ergün, tüm projelerde trafiğin yan yollarda tek yön olacak şekilde planlandığını dile getirdi.
ÖRNEK PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ
Toplantıda projeler katılımcıların soruları ve önerileriyle değerlendirildi. Alternatif proje önerilerinin kitapçık, sosyal medya ve web sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulacağını ifade eden Başkan Işıklar, sorunun aciliyetini dile getirerek, çözüm için gerekli görüşme ve izinleri almak üzere çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Reklamlar